Manželům Škubovým se narodila předčasně dcera Kačenka už ve 29. týdnu. Tím, že byla dlouho bez plodové vody, tak u ní došlo k poškození mozku a v krátké době nastaly zdravotní komplikace. „Mysleli jsme si, že budeme normální rodina,“ řekla její maminka Romana. Aby rodiče mohli s šestiletou Kačenkou jezdit za lékaři, potřebovali speciální kočárek a tady pomohl Labutiq. Také proto, používá firma pro svoji činnost ve svém názvu označení „více než second hand“.

„V současné době zaměstnáváme osm lidí se zdravotním postižením a další lidi, kteří byli dlouhodobě bez práce,“ informovala Deník jedna z provozovatelek obchodu Andrea Löblová. Na nezájem lidí si firma stěžovat nemůže. „Lidé si k nám našli cestu a vracejí se, což nás těší,“ uvedla Löblová. Hlavní činností firmy je podle ní prodej nošených oděvů. „Veškeré zboží je vyprané, vyžehlené a v případě potřeby opravené,“ řekla. O to se starají právě zaměstnanci se zdravotním postižením nebo ti, kteří byli dlouho nezaměstnaní. Součástí Labutiqu je také charity shop, v němž se prodávají oděvy, které lidé obchodu věnují. „Takové oblečení dostane speciální růžovou visačku, aby bylo odlišitelné od ostatního zboží, a jde do prodeje,“ uvedla Löblová. Veškerý výtěžek jde na charitativní pomoc.

Za rok existence Labutiq mohl věnoval na charitu už téměř 30 000 korun. Sehnat zaměstnance nebyl pro firmu žádný problém. „Na všechny pozice bylo zájemců více, než kolik jsme jich mohli přijmout,“ řekla Löblová.

Firma se snaží pomáhat pokaždé někomu jinému. „Každé čtvrtletí pomáháme konkrétnímu člověku, což se lidé dozvědí přímo v naší prodejně. Doposud to byly především těžce zdravotně postižené děti z Chomutova a okolí, které jsou ve složité situaci,“ popsala Löblová. Charity shop už podle ní přispěl ke koupi speciální postýlky, autosedačky nebo na uhrazení speciální pohybové terapie.

V nejbližší době Labutiq také předal peníze chomutovskému Klokánku, který za ně v současné době nakupuje vánoční dárky pro své svěřence. „Od prosince Labutiq střádá peníze na pomoc dalšímu děvčátku s vážnými zdravotními problémy.

„Nebráníme se pomáhat také dospělým, podmínkou však je, že musí být z Chomutova nebo blízkého okolí. Chceme pomáhat tam, kde působíme,“ uvedla spolumajitelka firmy Jana Raška Moutelíková.

Vedle textilu Labutiq nabízí i dárkové předměty vyrobené v chráněných dílnách a pořádá v Chomutově Fler jarmarky.

ROZHOVOR SE ZAMĚSTNANKYNÍ SOCIÁLNÍ FIRMY LABUTIQ LENKOU BUDÍNOVOU

Lenka Budínová si našla novou práci v Labutiqu.Když sedmačtyřicetiletá Lenka Budínová z Jirkova přišla před časem o práci, nedělala si velké naděje, že by nějakou sehnala. Má problémy s páteří a invalidní důchod. „Hlava je v pořádku, ta by mohla pracovat bez problémů naplno, ale tělo to nedovolí,“ svěřila se Deníku.

Co jste dělala, než jste měla zdravotní problémy?

Uklízela jsem v jedné firmě v Chomutově, ale jak se můj zdravotní stav horšil, musela jsem toho nechat. Pak jsem podstoupila složitou operaci a dostala invalidní důchod. Mám totiž Scheuermannovu nemoc.

Jak se vaše nemoc projevuje?

Nemůžu dlouho stát, začne mi pálit páteř a musím si odpočinout. Rychle se unavím a mohu dělat jen na zkrácený pracovní úvazek.

Tady vám vyšli vstříc?

Ano, kdykoliv potřebuji, mohu si sednout. Když třeba žehlím, mohu u toho sedět, nebo stát.

Bylo těžké najít si práci, kterou by jste mohla dělat?

V jedné kavárně, pro kterou dělá paní Moutelíková, jsem se dozvěděla, že připravují sociální firmu a když jsem zjistila, že je to práce s textilem, tak jsme se dohodli.

Pracujete na směny?

To ne, nejvíc odpočatá jsem ráno, ale po čtyřech hodinách si musím dát pauzu a pak mě čeká práce doma.

Máte děti?

Ano dva kluky, ale jsou fajn.