V jednom z domů v jirkovských Ervěnicích už se obyvatelé neumyjí v teplé vodě a v chladném počasí si nepřitopí. Kvůli dluhu 270 tisíc korun, který zavinili především obchodníci s chudobou, jim energetici ukončili dodávky. Kdo může, stěhuje se pryč, kdo nemůže, tomu se snaží pomoct město. Bydlení zajistí například osmdesátiletému starousedlíkovi.

Senior je vlastníkem bytu v domě v ulici K. H. Máchy. Na rozdíl od ostatních ho nikdy neprodal a za vše platí, jak má. „Žije tam už padesát let a ve svém bytě chtěl i přes všechny problémy dožít. Bohužel, tahle situace už je neúnosná. Neměl by doplatit na to, co zavinili spekulanti,“ je přesvědčená jirkovská místostarostka Dana Jurštaková.

Podkrušnohorský zoopark Chomutov
Grizzly a tučňáci čekají. Kraj nabízí výhodné lístky do zoologických zahrad

Pracovníci sociálního odboru a bytové komise začali jednat o přidělení náhradního bytu ještě před tím, než ČEZ dodávky 14. března utnul. „Našli jsme vhodný byt v domě s pečovatelskou službou. Senior se tam byl už podívat i se svou rodinou a s přestěhováním souhlasil,“ prozradil vedoucí odboru školství a sociálních věcí Karel Bernt. O přidělení bytu pak s konečnou platností rozhodnou radní na svém pondělním zasedání.

Ostatní obyvatelé celkem 24 bytů se snaží vyrovnat s tvrdými podmínkami a postupně se poohlížejí po novém bydlišti. „Nežije se nám tu dobře bez tepla a teplé vody. Je to špatný, každý si hledá bydlení,“ povzdechla si Božena Redaiová. „Akorát tu vybíraj velký nájmy, pak je neplatěj a lidi zůstanou bez vody a ničeho,“ mračí se.

Uvnitř je taktak nad nulou

„Ještě tu vodu si člověk ohřeje, ale v bytě je zima, doma malý děti. Vevnitř jsou tak dva, tři stupně,“ odhaduje František Mirga. O svou budoucnost se obává další z obyvatel domu, který si nepřál být jmenovaný. Vůči majiteli bytu má dluh a už ho navštívili vymahači. „Hodil na mě dluh, prý 16 tisíc. Vybral 12 a půl a řekl, ať se do pátku vystěhuju. Neodstěhuju se, vždyť jsem zaplatil. K tomu vydírá mojí dceru, která je na mateřské a bydlí s námi. Chce peníze i po ní,“ vypráví muž ve středních letech.

Ilustrační foto
Nenávist kvůli dětskému obrázku. Kreslený černoch rozlítil příbuzného školáka

Společenství vlastníků má dluh nejen u ČEZu, jeho pohledávky vůči všem věřitelům jsou několikanásobně vyšší. Způsobilo je především kšeftování s chudobou, kdy se vyplácí koupit si byty, umístit do nich příjemce sociálních dávek a vybírat od nich nepřiměřeně vysoké nájemné. To mnohdy dosahuje například 12 tisíc za byt 2+1, který je svým standardem na úrovni holobytu. Velkou část nájemného pokrývá příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení poskytovaný státem. Katastrofou pro společenství je, pokud majitelé bytů neodvádí peníze do fondu oprav a zálohy na služby. Pak se může jako v tomto případě stát, že je dům předlužený a dodavatelé odstřihnou dodávky všem. I těm poctivě platícím.

Byť je situace v domě složitá, město by do ní rádo vstoupilo a jednalo s vlastníky bytů. Těch je zhruba desítka. Místostarostka se chce zúčastnit nedělní schůze, kterou svolal předseda společenství, a kam jsou pozvaní všichni majitelé bytů.