„Jinak by nebylo možné zajistit ochranu osobních údajů,“ vysvětlila vedoucí oddělení správních činností chomutovského magistrátu Věra Krupičková. Zástěna a dohled mužů zákona tak zajistí, aby nikdo zvědavě nenahlížel přes rameno.

Poslat si zdarma internetové formuláře bude v Chomutově možné na čtyřech místech. Na Magistrátu ve Zborovské, na Husově náměstí, v Městské knihovně na Palacké a v Knihovně na Březenecké (Dřínovská ul.). Službu spustí ráno 26. března a potrvá do 14. dubna. K počítači se Chomutotované na úřadech dostanou každý všední den. Do knihoven i v sobotu dopoledne. „Samozřejmě si myslíme, že si lidé formuláře spíše vyplní doma. Podle zákona jsou ale obce povinné tuto možnost zajistit, takže jsme se podle toho zařídili,“ dodala Krupičková.

Prověřte si svého komisaře

Provozní doba míst, kde se lidé bezplatně připojí k internetu je na webu města v sekci Sčítání – informace magistrátu (obecné info na www.scitani.cz). Dále je tam zveřejněný jmenný seznam všech 97 sčítacích komisařů, kteří mají Chomutov na starosti, včetně telefonních čísel a čísel jejich legitimací. „V Sušici se stalo, že starší paní navštívil falešný komisař a okradl ji. Ti, kdo mají obavu z něčeho podobného, si tak mohou ověřit, že jméno na oznámení souhlasí se jmény na seznamu,“ informovala Věra Krupičková. Zároveň připomněla, že v zájmu svého bezpečí není nikdo povinen si komisaře pouštět do bytu.

Kromě těchto sčítacích komisařů bylo stanoveno sedm asistentů, kteří budou spolu s nimi navštěvovat obyvatele v romských lokalitách. „Za úkol mají získat důvěru Romů a zajistit, aby skutečně formuláře vyplnili a odevzdali,“ doplnil náměstek primátora Martin Klouda.

Pro zvláštní dotazy obyvatel slouží bezplatná informační linka 800 879702. Šest nejčastějších otázek, které lidé zajímají, odpovědi, jsou uvedeny na www.scitani.cz

Jak to mít co nejjednodušší

Když už není vyhnutí a všichni se musíme do sčítání zapojit, ať to alespoň stojí co nejméně času a úsilí. Stačí mít na paměti toto.

Přijetí formuláře:
Den a čas, kdy přijde sčítací komisař, se dozvíme z oznámení ve schránce. Pokud někdo nebude doma, dostane druhé oznámení s náhradním termínem a komisař přijde znovu. Formulář pak předá oproti podpisu. Kdo nestihne ani jednu z těchto návštěv, ten si bude muset vyzvednou formulář na poště, městském úřadu nebo na ČSÚ (od 4. 4.)

Vyplnění: Na vyplnění je několik dní. Buď je potřeba vyplnit tištěný formulář, nebo si ho stáhnout v elektronické podobě. Tam je ale potřeba opsat unikátní přístupový kód z tištěného.

Odevzdání: Už při předání formuláře je možné se s komisařem domluvit, kdy si ho má přijít vyzvednout. Další možnost je, že rovnou obdržíte předtištěnou obálku a pošlete poštou, nebo elektronicky.