Obyvatelé by je měli dopravit do velkoobjemových kontejnerů nebo sběrných dvorů. Zvykli si ale na to, že když je odloží u popelnice, nic zvláštního se nestane. Technické služby je odvezou. Situace se natolik zhoršila, že se městská policie chystá ukládat za to nejvyšší možné pokuty.

Víkendový úklid

„Asi nejhorší to bývá v pondělí. Lidé si o víkendu uklidí, takže tam můžeme vidět vyskládané staré pokojíčky a podobně,“ uvedl vedoucí provozu Tomáš Reisig. Výjimkou ale nebývají ani rozebrané vraky aut na parkovištích. „Každý týden naše posádky projíždějí město a hlásí, kde je potřeba uklidit,“ dodal. Na sídliště a například do ulice M. Kopeckého zajíždějí pravidelně, protože se tam vždy něco najde.

Strážníci se snaží původce tohoto typu černých skládek dohledat, což není nijak snadné. Musí se doptávat po sousedech. „Když se jim podaří přistihnout je při činu, dají většinou pokutu ve výši 300 – 500 korun. Navíc má dotyčný povinnost uklidit,“ nastínil mluvčí městské policie Vladimír Valenta. Teprve když podobnou věc provede dvakrát, končí u přestupkové komise, kde mu hrozí vyšší finanční postih.

Represe a více očí

Podle Reisiga by situaci mohla zvrátit tvrdší represe, jakou praktikují v jiných městech. Pro začátek mají TS domluvu se strážníky, že se na černé skládky zaměří daleko víc. Velkou pomocí jim v tom jsou kamery (infobox) a také civilní pracovníci, kteří od 1. března opět procházejí město a hlídají pořádek. Kdo založí černou skládku, ačkoli bude v blízkosti velkoobjemový kontejner, zaplatí nejvyšší možnou pokutu, což je tisíc korun.

Platí všichni

Současně TS rozjíždějí velkou informační kampaň. Každý dostane do schránky leták s informacemi, kdy a kde mají být přistaveny velkoobjemové kontejnery a adresy sběrných dvorů, kam je možné odvézt odpad zdarma.

Pokud se občané umoudří, bude to přínos pro všechny. Náklady na likvidaci černých skládek totiž platíme spolu s poplatky za odpad všichni. Loni stály tyto nadlimitní výjezdy, kdy technické služby uklízely staré harampádí za druhé, takřka dva a půl miliónu korun. Pro srovnání odvoz odpadu z velkoobjemových kontejnerů vyšel jen na 1,3 miliónu, tedy přibližně o polovinu méně.

Významým pomocníkem při odhalovaní těch, kdo zakládají černé skládky, jsou kamery. Například v pondělí odpoledne zachytily, že v Kadaňské ulici vynáší žena stavební suť jen tak před dům a sype ji přímo pod okna. Neobtěžovala se objednat si pro tyto účely kontejner. Když strážníci přijeli, 42letá žena už tam stačila navršit pořádnou kupu. Vynosila ji ze svého bytu. Nevykrucovala se a k přestupku se přiznala. Rovnou si převzala také pokutové bloky a slíbila, že stavební nepořádek zase uklidí.