Chomutovské kino Oko bude i nadále sloužit kultuře a bude místem setkávání. Loni v srpnu sice promítlo poslední film a další už běží jen na plátnech nového kina Svět, během několika měsíců by však mělo Oko znovu ožít. Své útočiště tu najdou umělci ale i neziskové organizace.

Oko, které spravovala Kultura a sport Chomutov, je nyní v majetku města. Nově se o něj bude starat Středisko knihovnických a kulturních služeb Chomutov (SKKS). Než si jej převezme konečně, musí město ještě nechat udělat drobné stavební práce a zajistit revize plynu, topného systému a elektřiny. Podle tiskové mluvčí budou tyto opravy trvat několik měsíců.

Zájemců o prostory v Oku je dostatek

„Oko má být nově nekomerční. Ti, kteří budou využívat jeho prostory nebudou platit nájem, ale jen příspěvek na provoz budovy,“ informovala ředitelka SKKS Marie Laurinová . Na jejím stole se již sešlo několik žádostí od různých zájemců, jiní se zatím jen informují. „Smlouvy jsme zatím nepodepisovali,“ sdělila Laurinová.Podpisy by měly přijít na řadu až ve chvíli, kdy bude opraveno.

Kino plné malířů, hudby a divadla?

Podle ředitelky SKKS projevili zájem například dva malíři, kteří by si v Oku chtěli zřídit ateliér. Mezi další zájemce patří také místní hudební skupiny, které by zde mohly mít nejen zkušebnu, ale také by zde mohly pořádat koncerty. Mezi další zájemce patří chomutovští ostrostřelci nebo obecně prospěšná společnost Gopala, která pracuje s volným časem seniorů. Svoje místo setkávání by zde také rádi měli zahrádkáři.

Divadelník: Kino by nám vyhovovalo

Do Oka by se také měl přestěhovat divadelní soubor Nahoď Ladji Dlouhého. Ten již dlouhodobě hledá důstojné zázemí. „Ano je to pravda. Rádi bychom do budovy kina Oko,“ informoval Chomutovský deník Ladja Dlouhý, zakladatel divadla Nahoď. „Byli jsme dole v městském divadle. Je to ale příliš vytížená budova a my kvůli tomu měli příliš omezené možnosti zkoušet,“ vysvětlil Ladja Dlouhý další důvody, proč by rád do Oka. Divadlo Nahoď má totiž ve svém repertoáru již tolik her a představení, že je nutné zkoušet denně. Právě to ve stávajících prostorách nejde.

Bývalé kino Oko láká divadelní soubor Nahoď především díky sálu. „Byli jsme v Rigoletu, ale to bylo příliš malé, takové komornější. V budově Oka nám vyhovuje široká scéna, sedačky, které jsou do kopečka a tak jde dobře vidět na scénu,“ přibližuje další výhody Dlouhý.

Na kino Oko mají navíc všichni členové souboru své vlastní vzpomínky. „Všichni tam jsme odchováni, všichni jsme do tohoto kina chodili,“ poukazuje i na citovou stránku věci Ladja Dlouhý. „Neradi bychom, aby Oko úplně skončilo a právě proto tam budeme moc rádi hrát,“ dodal.