Dobrá zpráva na začátek, Rockfest bude. „V žádném případě nebereme momentální stav na Špitálském předměstí na lehkou váhu," říká starosta Kadaně Jiří Kulhánek a pokračuje, „od čtvrtka je na místě jak statik, tak geolog. Celý prostor také necháme prověřit georadarem, který dokáže určit další případné podzemní chodby. Podle výsledku všech šetření se následně zařídíme. Vysmáté léto ale rozhodně nerušíme."

K propadu země na zmiňovaném předměstí došlo koncem minulého týdne. Povolaný tým archeologů odhalil ke své radosti středověké sklepení, zároveň se ale obává možných komplikací. „Vzhledem k historickému osídlení lze očekávat, že nyní objevené sklepy nebudou na tomto místě ojedinělé. Ze srovnání z jiných historických měst víme, že takováto místa byla mnohdy společně propojená a vytvářela rozsáhlý labyrint. Jednoduše řečeno, podzemí v tomto prostoru hrozí dalšími propady," vysvětluje jeden z přítomných archeologů Martin Volf.

Situace je vážná, nikoliv však neřešitelná. „Závažnost a možná rizika si plně uvědomujeme. Naštěstí se ale nejedná o tak velkou lokalitu, aby to ohrozilo festival. Když bude třeba, kritickou část oplotíme a i tak bude pro diváky zbývat hodně místa. A kdyby bylo opravdu zle, přesune se hlavní scéna do nedalekých míst pod hrad," předkládá možné varianty řešení starosta.

Obavy o osud rockového svátku nemají ani jeho organizátoři. Prvotní informace je zpočátku sice trochu zaskočila, nicméně i oni mají jasno. „Když dorazila zpráva o propadlé zemi, nevěděli jsme. V současné době už je to podstatně lepší. Festival samozřejmě bude, jen zatím netušíme, zda se budeme muset přesunout dál nebo zůstaneme na místě," řekl Chomutovskému deníku pořadatel a organizátor Vysmátého léta Luboš Šamonil. „V každém případě mohu všechny ujistit, že bezpečnost bude maximálně zajištěna."

Blízká budoucnost je tedy vyřešená. Co ale bude s historickým klenotem dál? „Přesný plán zatím nemáme. Rozhodně nebudeme díru zasypávat, betonovat, nebo něco podobného. Na historii našeho města si zakládáme a od toho se bude odvíjet všechno další," přemýšlí nahlas Kulhánek. „Je možné, že nález bude prozatím odborně zakonzervován a v budoucnu se třeba dočkáme možného zpřístupnění," zakončuje šéf města s úsměvem.