Uplynul den od návštěvy prezidenta v Kadani a věci se opět vrátily do zajetých kolejí. V řadě místních ale stále ještě doznívají slova chvály, která se snesla na město i na způsob, jakým je vedeno. A to z úst Miloše Zemana, který si obvykle nebere servítky. Navíc ve srovnání s krajským Ústím nad Labem, které prezident kritizoval (více čtěte ZDE).

„Chvála se poslouchá vždycky dobře," zkonstatoval s úsměvem starosta Kadaně Jiří Kulhánek. „I hlava státu si všimla, jak je naše město krásné a řekla to všem," potěšilo také Terezu Gvoždiákovou, která coby ředitelka kadaňské kultury pomáhala organizovat besedu s novináři a občany.

Havlovi ukazovali nepořádek, Klaus byl perfekcionista

Přestože je Kadaň malým městem, navštívili ho postupně všichni tři naši prezidenti: Václav Havel, Václav Klaus a ve středu i Miloš Zeman. Současný starosta je pamatuje všechny. „Když přijel Havel, panovalo všude nadšení. Souviselo to spíš s revoluční dobou. Ukazovali jsme mu u nás ten neskutečný nepořádek – tenkrát to v Kadani bylo horší, než v Ústí nad Labem," zavzpomínal. Sám byl tehdy ještě řadový občan.

Václava Klause už vítal v čele města. „Pamatuji, že všechno muselo klapat jako na drátkách." Přípravy, které předcházely příjezd prezidenta Miloše Zemana, byly sice podobné, samotný průběh byl ale daleko víc uvolněný. „Vyplývá to z povahy každého z nich. Zatímco Klaus je perfekcionista a přísný člověk, který nemá rád překvapení, Miloš Zeman je žoviální," dodal Kulhánek.

Malá armáda na přípravy

Na přípravách, které předcházely příjezd prezidenta a na samotném průběhu návštěvy, pracoval celý štáb lidí. Jeho počet byl pro mnohé až zarážející. „Jen za Kadaň to bylo deset, dvanáct lidí a další desítky z kraje i z Prahy," prozradila Gvoždiáková. „Mě osobně překvapila ta organizovanost a neuvěřitelný počet lidí, který se staral o to, aby vše klaplo," dodala.

Fotka na památku

Na setkání s prezidentem Milošem Zemanem mají památku v Restauraci Střelnice, kde prezident s doprovodem obědval. „Jídlo si pochvaloval, všechno proběhlo bez problémů," dodal provozovatel Tomáš Riliak.