Návod, jak rozpoznat neonacistické akce a případně je zablokovat, dostali starostové obcí na Chomutovsku. V „kuchařce“, kterou sepsal kraj, najdou názvy ultrapravicových kapel i symboly, nošené sympatizanty.

„Vemte si megafon a reflexní vestu a demonstraci rozpusťte,“ radí například minimanuál, jak formálně správně rozpustit nepovolené shromáždění nacionalistů. Obsahuje ale především rady, jak ji vůbec nepovolit. Oblíbeným trikem extremistů je nahlášení zastíracího účelu shromáždění, rádi se také scházejí na první pohled v obyčejných datech. Kdo by tušil, že třeba 17. srpen je dnem narození nacisty Rudolfa Hesse, nebo že 9. listopadu byly založeny SS? I na tato data upozorňuje manuál.

Místním samosprávám text nabízí jména hudebních skupin, které jsou propojeny s pravicovou scénou a jejichž koncerty mohou být potenciálně zdrojem napětí, stejně tak jako jména organizací, jejichž setkání pod otevřeným nebem by mohla přerůst v násilné konflikty.
Problémy s extremistickými pochody a demonstracemi má především Chomutov, který si extremisté pro své akce vybírají nejčastěji. Letos napadli romskou demonstraci, několikrát se také prošli městem.

Pro radnici manuál nepřinesl nic převratně nového, zkušenosti s extremisty má. „Město Chomutov v podstatě stejnou praxi, která je popsána v manuálu, již několikrát uplatnilo. Sami jsme si tyto informace opatřovali například na Nejvyšším správním soudě a u ostatních státních úřadů,“ uvedl mluvčí magistrátu Tomáš Branda.

V Jirkově oceňují, že manuál uvádí kontakty na specialisty. „Ti mají k dispozici know-how v této oblasti, takže se na ně můžeme v případě potřeby obrátit a získat instrukce pro řešení konkrétní situace. Rovněž mají k dispozici databázi extrémistů, která by nám mohla pomoci je identifikovat,“ uvádí mluvčí Jirkova Luboš Mizun.

I další starostové hodnotí „kuchařku“ kladně. „Je to dobrá brožurka, když jsem jí zběžně pročetl, zaujal mě návod, jak rozpustit shromáždění,“ komentuje starosta Klášterce Jan Houška. Vedení Kadaně ji rovněž považuje za dobrý krok, i když uvedené informace už město zná. V Klášterci ani v Kadani zatím problémy s extremisty řešit nemuseli. Naštěstí – dodávají svorně starostové.

Pokyny dorazily i do menších obcí. „Ano, přišlo nám to. Je dobré, že je tam telefonní číslo, kam můžeme případně zavolat,“ sdělil Deníku minulý týden starosta Spořic Josef Ješetický. Spořice, podobně jako drtivá většina zbylých obcí na Chomutovsku, problémy s shromážděními ultrapravicových skupin dosud neměly.

Minimanuál vydal Ústecký kraj společně s odborníky na extremismus, vznikl i díky konzultacím na jirkovské bezpečnostní konferenci.