„Podle vyprávění pamětníků se na tomto místě kdysi scházeli dva mladí lidé z Hošnic, on Němec a ona Češka. Rodičům se vztah nelíbil a bránili mu,“ přiblížil předseda hošnického osadního výboru David Mareš. „Vše nakonec vyvrcholilo tím, že si oba vzali život. On se údajně zde na tomto místě zastřelil a ona skočila do studny ve dvoře domu číslo popisné 4, v níž se utopila,“ doplnil. Rodina mladíka pak nechala zhotovit kříž a umístila ho právě na místo jejich schůzek a sebevraždy mladého muže.

Osadnímu výboru se podařilo ověřit jen polovinu tohoto příběhu. V úmrtní matrice dohledali záznam o tom, že se 29. ledna 1919 zastřelil 28letý Egon Pürkner. O šest let později nechali jeho rodiče, kteří patřili do vzdělané a zámožné hošnické rodiny, v daném místě vztyčit pískovcový pomník s krucifixem.

„Jak to bylo s údajným úmrtím jeho milé, se zjistit nepodařilo. Dobový tisk o události mlčí,“ zmínil Mareš. Pokud dívka v Hošnicích pouze pracovala a měla tam přechodné bydliště, záznam o úmrtí se mohl dostat do matriky její domovské obce. Také je však možné, že se tato část příběhu nestala.

Pomník stál u Hošnic pár desetiletí. Někdy mezi 50. a 60. lety zmizel litinový kříž a podstavec skončil povalený v houští. Tam zůstal až donedávna. Místo bylo zarostlé a zanedbané. Dlouhodobě tam bujela černá skládka, kterou se místní lidé průběžně snažili likvidovat. V jednu chvíli tam bylo deset lednic, staré počítače, televize a dva gauče. Když místo nechala obec uklidit, brzy se tam začal hromadit další odpad. Podobné to bylo letos na jaře, kdy se do nepořádku pustili dobrovolníci a školáci v čele s osadním výborem. Ten se usilovně snaží o zvelebení Strupčic a jejich vesnic.

„Mojí hlavní motivací je navracení původní krásy naší obci a jejímu okolí. Pořádáme dobrovolné pracovní brigády, které přinesly krásné výsledky. Tak vznikl i nápad na záchranu tohoto místa,“ potvrdil David Mareš. „Chtěli jsme ukončit koníček některých spoluobčanů, kteří vytvářejí černé skládky, a vytvořit odpočinkové místo s výhledem na naši vesničku. Hlavní ozdobou parku jsou nejen krásné lípy, ale právě pomník z roku 1925,“ doplnil.

Návrat pomníku finančně podpořila obec Strupčice, která zadala sochaři Štěpánu Bílkovi z Březence, aby pískovcový podstavec zrestauroval a osadil novým litinovým krucifixem. Vydala na to 80 tisíc korun.

„Podpořili jsme takto osadní výbor, protože jsme viděli, s jakým zapálením začal David s kamarády čistit okolí vesnice. Nechtěli jsme ho brzdit,“ nastínil starosta Strupčic Luděk Pěnkava. „Že bude toto místo vypadat takto krásně, by mě ale nenapadlo ani ve snu,“ ocenil proměnu černé skládky v parčík.

Pürknerův parčík se nachází u silnice před Hošnicemi ve směru z Všestud. Řidiči tam mohou snadno zastavit. Navíc letí na polní cestě, která vede kolem vesnice, a místní lidé ji rádi využívají k procházkám. Nově mají důvod se zdržet. U odpočinkového místa je lavička a také tabule s informacemi, fotografiemi a QR kódem, který po naskenování mobilem prozradí další podrobnosti.

Památník byl slavnostně odhalený ve středu 26. července za účasti vedení obce, obyvatel Hošnic a okolí a také děkana římskokatolické farnosti Aloise Hegera, který mu požehnal.

Mohlo by vás zajímat: Místo koupaliště rodinný dům? Zastavte to, žádají lidé zastupitele Mašťova

110 obyvatel Mašťova podepsalo petici za zachování koupaliště. | Video: Deník/ Miroslava Šebestová