Křimovští se klidu v obci zřejmě nedočkají.

Od té doby, co byl odvolán starosta Zdeněk Vokatý, protože podle zastupitelů poslal obec do dluhů a věřitelé už varovali, že na obec pošlou exekutora, se stále něco děje.

Tento týden podal právník najatý obcí další trestní oznámení na bývalého starostu a to zneužití pravomoci úřední osoby, poškozování cizích práv, podvod a zpronevěru.

Podle oznámení si měl Vokatý údajně vyzvednout z obecní pokladny 162 tisíc korun jako zálohu na nákup materiálu. Peníze si však měl ponechat, následně vrátil 85 tisíc, ale podle oznámení nevrátil skoro osmdesát tisíc korun. „Z výdejových dokladů je patrné, že je vybral. Byl i několikrát upomínán, aby peníze vrátil,“ říká právník Bohuslav Roll, který Křimov zastupuje.

Součástí trestního oznámení je i bod, podle kterého si bývalý starosta měl objednat stavební materiál pro obec, ale použil ho pro svůj dům. Škoda je ale v tomto případě malá, exstarosta se údajně měl obohatit o pět tisíc korun.

To, jestli Vokatý jednal protizákonně, musí vyšetřit policie a rozhodnout soud. Protikorupční oddělení, které vyšetřuje starosty či zastupitele, ke konkrétním osobám informace neposkytuje.

Zdeněk Vokatý už dříve Deníku řekl, že žádné peníze nezpronevěřil. Podle něj je doloženo, že nezpronevěřil sto tisíc korun, na což poukazovalo jiné trestní oznámení.

Vztahy mezi ním a současným starostou Petrem Tolarem jsou vyhrocené. Vokatý tvrdí, že nový starosta špatně hospodaří a obec prodělává, například tím, že údajně prodala obecní osobní auto pod cenou. V prohlášení ho dokonce označuje jako „profesionálního udavače“.

Byl to právě Tolar, který jako zastupitel upozornil na některé rozpory v hospodaření obce, například na to, že tehdejší starosta Vokatý vzal pro obec vysoký úvěr, aniž by jej nechal schválit zastupitelstvem. Navrhl také Vokatého odvolání a Křimovští jej nakonec z funkce sesadili.

Nicméně oba se dále potkávají v zastupitelstvu, Vokatý bude ve volbách znovu kandidovat na starostu.