Horská obec musí splácet vysoké dluhy. Nedávno ještě někteří věřitelé vyhrožovali, že na Křimov pošlou exekutora.

Podle starosty Petra Tolara je vše na dobré cestě. „Dluhy splácíme, máme domluvené splátkové kalendáře,“ říká Tolar, který ve funkci nahradil Zdeňka Vokatého. Toho zastupitelé odvolali právě proto, že obec přivedl na pokraj krachu a zadlužil ji v řádech milionů korun.

Největší „injekci“ dostal rozpočet z větrných elektráren. „Od firem, které chtějí stavět větrný park, máme pět milionů,“ uvedl Tolar. Tuto půjčku bude obec splácet postupně z příspěvků a dividend, které by od „vrtulářů“ dostala.

Obec ještě musí vyřešit splátku půjčky, kterou si bývalý starosta Vokatý údajně vzal bez vědomí zastupitelstva. „Na tom se ještě musíme dohodnout na zastupitelstvu,“ říká současný první muž Křimova.

Nynější vedení dokonce podalo na exstarostu trestní oznámení pro zpronevěru. Policie ale k případu nechce nic říct. „Ke konkrétním osobám se nevyjadřujeme,“ říká Roman Skřepek, mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Specialistům do Ústí předala případ chomutovská policie, kam přišlo oznámení. Vyšetřování starostů či zastupitelů totiž vždy řeší tento útvar. Sám Vokatý už dříve Deníku řekl, že žádné peníze nezpronevěřil.


Exstarosta jako poslanec?


To, že je vyšetřován policií, mu nebrání kandidovat v nynějších parlamentních volbách. Na kandidátce politické strany Suverenita Jany Bobošíkové v Ústeckém kraji mu patří třetí příčka. Do voleb jde jako kandidát hnutí Severočeši.cz.