Když se objevily v hasičských soutěžích, bylo z toho pozdvižení. Mezi šlachovitými hasiči působily krásné hasičky z Libědic, které sestřelovaly terče proudy vody a montovaly hadice k čerpadlu, jako zjevení. Zájem přihlížejících je inspiroval k tomu, aby nafotily charitativní kalendář. Výtěžek pokryje náklady na výcvik asistenčního a canisterapeutického psa pro čtyřletého Toníka z Jirkova, který trpí dětskou mozkovou obrnou a onemocněním plic.

„Nápad, že nafotíme kalendář, vznikl, když jsme s holkami začaly jezdit na závody v požárním sportu. Vzbudily jsme docela pozornost, protože jsme si namalovaly pusy a vystajlovaly se,“ prozradila se smíchem členka sličného sboru Kristýna Patrasová. „Přišla i nějaká kritika, ale chlapům se to líbilo, tak jsme si řekly, že bychom to mohly využít pro dobrou věc,“ dodala hasička. Netrvalo pak dlouho a nástěnný kalendář byl na světě.

Pomoc pro čtyřletého Toníka

Čtyřletému Toníkovi, který trpí dětskou mozkovou obrnou a onemocněním plic, pomáhá canisterapie od jeho nového kamaráda Rockyho.Když se hasičky rozhlížely, komu by mohl prospět, volba padla na teprve čtyřletého Toníka Fučíka z Jirkova, který trpí dětskou mozkovou obrnou a plicním onemocněním. Setkaly se totiž se zakladateli kadaňského spolku Šťastný pes handicap, který pro něj právě cvičil asistenčního a canisterapeutického psa. „Stát ani zdravotní pojišťovny výcvik neproplácejí, přitom stojí až 200 tisíc korun,“ poznamenala Kristýna. Snahou hasiček tak bylo pomoci chlapci i spolku.

Dosud se podařilo prodat na 200 kalendářů a vybrat 65 tisíc korun. Ačkoli prodej pokračuje a plná cena není ještě ani zdaleka pohromadě, Toník už svého psa dostal. Je to labrador retriever.

„Vždy předáváme psa, jakmile je připravený, i když se nepodaří sehnat všechny peníze. Část tedy hradíme ze svého,“ vysvětlila místopředsedkyně spolku Jaroslava Polacseková. „Ta práce nás naplňuje a sami máme postiženého chlapečka, takže víme, čím si rodiny procházejí. Nedovolíme si žádat od nich nějaké peníze,“ dodala.

Toníkův pes se jmenuje Rocky. Díky výcviku umí chlapci svléknout čepici, mikinu, punčošky a další oblečení, podává mamince plenky a bryndák, nosí věci ze šuplíků a cokoli, co upadlo. Na procházkách chodí vedle kočárku tak, aby ho Toník viděl. Umí se chovat v obchodním centru, na eskalátoru i při průchodu větší skupinou lidí a při canisterapii spolupracuje, když chlapce maminka polohuje na jeho těle.

Hasičky z Libědic

Hasičky z Libědic Foto: Veronika Stegeman

Rocky je ale také velký kamarád. „Toník díky němu lépe zvládá stresové situace, kdy má křeče. Rocky se s ním mazlí. Pomáhá to, aby se svaly uvolnily,“ těší maminku Kateřinu Fučíkovou. „Dokáže neuvěřitelné věci. Je to všímavý a chytrý pes, který celou naši rodinu obohatil.“

Kalendáře hasiček, které pomohou doplatit výcvik Rockyho, je možné si zajistit díky facebookovým stránkám Hasičky Libědice pomáhají, na tel. čísle Kristýny Patrasové 725 240 588 nebo v kanceláři Allianz na nám. 1. máje v Chomutově a na Mírovém náměstí v Kadani.