ČTK to řekl ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt. Udělení pokuty potvrdil ve druhostupňovém řízení předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj, uvedl mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Pokuta se se týká pochybení při nákupu zdravotnické techniky za 420 milionů korun.

Firmě vadí, že jí dal antimonopolní úřad pokutu navzdory předchozím verdiktům, které byly opačné. "V minulosti již třikrát žádná pochybení ve veřejné zakázce neobjevil. Takový postup je podivný, zpětně se hledá třeba i sebemenší důvod k udělení pokuty. Nezbývá nám, než proti rozhodnutí ÚOHS podat správní žalobu,“ řekl ředitel Reichelt. Situací se prý bude v úterý zabývat představenstvo firmy.

Pokuta se vztahuje k výběrovému řízení na nákup nemocniční techniky, který schválilo vedení firmy v roce 2008 a zaplatilo za něj 420 milionů korun. Kritikové ale brzy začali poukazovat na předraženost přístrojů a nejisté je i proplacení evropské dotace. Místní média už začala spekulovat, že kdyby správce pěti velkých nemocnic v Ústeckém kraji peníze nedostal, mohlo by to znamenat jeho zánik. Vedení firmy to rezolutně odmítlo.

Antimonopolní úřad v květnu vyměřil Krajské zdravotní dvě pokuty ve výši celkem 900.000 korun. Firma prý chybovala nejen v tendru s hodnotou 420 milionů korun na doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů, ale i v zakázce na šicí materiály o předpokládaném objemu 50 milionů korun.

Krajská zdravotní v nemocnicích v Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a Děčíně disponuje 3378 lůžky a poskytuje asi 70 procent zdravotní péče v Ústeckém kraji. Zaměstnává asi 6300 lidí, z toho zdravotních sester je zhruba 2800 a lékařů 820.