Ústecký kraj vyhlásil konkurzy na ředitele osmi svých příspěvkových organizací na Chomutovsku. Jedná se o pět škol, dva dětské domovy a jeden dům dětí a mládeže, jejichž ředitelé přesluhují. Nová výběrová řízení úřad vyhlásil s odkazem na novelu školského zákona, podle níž je nutno tam, kde ředitel slouží déle, než šest let, vyhlásit nové výběrové řízení.

Podle ministerstva školství se nejedná o povinnost. „Zřizovatelé nejsou povinni vyhlašovat na místa těchto ředitelů konkurzy, pokud to nenavrhne Česká školní inspekce nebo školská rada,“ upozorňuje na svých webových stránkách.

Zřizovatelé ale míní, že zákon nezní jednoznačně. „Abychom splnili dikci zákona, raději jsme konkurzy vyhlásili a máme tak větší právní jistotu,“ vysvětlila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková, proč obrovský kolotoč výběrových řízení přesto rozjel. V celém kraji totiž vyhlásil 78 konkurzů na posty ředitelů. Zorganizovat je bude náročné z hlediska personálního, organizačního, finančního i časového. Probíhat mají od dubna do června tak, aby nově jmenovaní ředitelé dostali jmenovací listy s účinností od 1. srpna.

Všichni Deníkem oslovení ředitelé z Chomutovska jsou rozhodnutí zabojovat a o svůj post se ucházet znovu. Někteří to berou sportovně, jiní jako nutné zlo, kterému se nevyhnou. „Myslím, že tu má práce není skončena a stále ještě mám co dát,“ je přesvědčená ředitelka Dětského domova ve Vysoké Peci Libuše Houdová. „Takže ano, do konkurzu se přihlásím,“ ubezpečila.

Svou funkci je připraven obhájit také ředitel kadaňské průmyslovky Zdeněk Hrdina, který škole šéfuje již deset let, a ředitel chomutovského Domu dětí a mládeže Milan Märc. „Na jednu stranu je dobře, že se konkurzy vypsaly, na druhou stranu je to nepříjemné,“ podělil se o své dojmy. „Člověk musí opět provětrat vše, co by měl znát a odkládá to stranou, například legislativu. To vidím jako dobré. Samozřejmě je tu ale riziko, že se nepodaří přesvědčit, což je ta horší stránka,“ dodal muž, který stojí v čele Domečku již třináct let.

Organizace, o které jde

- Gymnázium Kadaň,

- Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie Kadaň,

- Střední odborná škola stavební a SOU Kadaň

- Střední škola energetická a stavební Chomutov

- Střední škola technická a automobilní Chomutov

- Dům dětí a mládeže Chomutov

- Dětský domov Vysoká Pec

- Dětský domov Mašťov