Ústecký kraj dal na konci prosince souhlasné stanovisko k výstavbě větrných elektráren v Blatně. Z původních osmi, které by tam investorská společnost APB Plzeň chtěla vztyčit, jich posvětil pět. V tuto chvíli nic nebrání tomu, aby společnost zažádala o stavební povolení. Kvůli vytrvalému odporu blatenských zastupitelů, to ale neudělá, protože by se jí to nevyplatilo a raději vyčká, zda-li Blatenští nezmění názor.

Ti jsou ale neoblomní. „My tady větrníky nechceme a uděláme vše pro to, aby tu nebyly,“ informovala místostarostka Iveta Houfová Rabasová. „Pokud bude investor žádat o stavební povolení, budeme připomínkovat, že záměr není v souladu s platným územním plánem obce. Kdyby se o něj chtěl opírat, musel by znovu nechat vypracovat posudek EIA, což by se mu vůbec nevyplatilo,“ uvedla Houfová. Na rozpory v návrhu s platným územním plánem upozorňoval i chomutovský magistrát.

Zastupitelé navíc pro jistotu nechávají zpracovávat nový územní plán, který do budnoucna nepočítá s jedinou větrnou elektrárnou v katastru obce.

Souhlasné stanovisko kraje, které je sice nezbytnou tečkou za posudkem ekologické zátěže EIA, tak zůstává jen kusem papíru. Bez spolupráce Blatenských se totiž investor daleko nedostane. Ti ale APB nechtějí vycházet vstříc, protože se obávají, že větrníky pouze zhyzdí krajinu, podepíší se na jejich zdraví a snížení ceny nemovitostí.

Ve svém odporu vůči větrníkům je zastupitelstvo neoblomné a má veškerou podporu místních obyvatel i několika občanských sdružení.

Jedinou šancí plzeňské APB, pro niž jsou větrníky v Blatně i při všech lapáliích lákavým soustem, je přesvědčit nadpoloviční většinu zastupitelů a získat je na svou stranu, aby projekt podpořili. Například ve Výsluní se jim díky přesvědčovací taktice, kdy zástupci firmy obcházeli jednotlivce, podobný kousek podařil.

„U nás by museli získat pět z devíti zastupitelů, což se jim nepodaří. Vidím to pro nás optimisticky,“ věří ale blatenská místostarostka.

APB zatím nehodlá podnikat další kroky, které by ji stály jen peníze a starosti. Své šance přesto nevzdává. „Už jednou jsme souhlas obce s výstavbou větrných elektráren měli. Po volbách se změnilo zastupitelstvo, které nám vypovědělo smlouvy. Uvidíme ale po dalších volbách,“ podotkl jednatel Pavel Březina. „My jsme trpěliví.“

Počet větrných elektráren, které chtějí stavět investoři v horách nad Chomutovem, se stále zvětšuje. Podle systému posuzování ekologické zátěže EIA jsou aktuálně rozpracovány projekty různých investorů na 221 vrtulí. Jen za poslední měsíc jich přibylo 16. Kdyby se postavily všechny, za dotovanou elektřinu by vydělaly asi tři miliardy ročně.