DDM pokračuje, bude města

Zaměstnanci ani návštěvníci kroužků, kurzů a dalších aktivit Domečku se však nemusejí ničeho obávat. Chomutovská radnice už deklarovala, že město zřídí novou příspěvkovou organizaci, jež činnost domu dětí a mládeže od 1. září v plném rozsahu převezme. Zázemí Domečku, tedy budovu a přilehlý pozemek, město získá od kraje bezúplatným převodem.

Zastupitelé v červnu

Informaci potvrdil novinářům primátor Jan Mareš. „Volnočasové aktivity dětí a mládeže jsou naším trvalým zájmem. Domeček proto město vezme pod svá křídla,“ uvedl na středeční tiskové konferenci. Radnice podle něj už připravuje veškeré administrativní kroky, jež jsou nezbytné k bezproblémovému fungování nové organizace. K jejímu zřízení se zastupitelé vyjádří na červnovém jednání, panuje však většinová shoda na kladném stanovisku. Dají-li záměru zelenou, město musí ze zákona vypsat i výběrové řízení na funkci ředitele nové organizace.

Kraj pokračuje v trendu

Ústecký kraj se zbavuje domů a dětí mládeže už několik let. Zvolený postup vysvětlila krajská mluvčí Magdalena Hanáčková. „Tato zařízení navštěvují především obyvatelé měst, v nichž sídlí. Město si proto nejlépe stanoví programovou nabídku a zkoordinuje ji se svými potřebami. Kraj nemá problém převádět budovy ze svého majetku bezúplatně, obdobně jsme postupovali v poslední době například ve Varnsdorfu,“ potvrdila strategii vedení kraje.

Ředitel Domečku změnu vítá

Přechod k novému zřizovateli se řediteli Domečku Milanu Märzovi zamlouvá. Argumentuje podobně jako kraj, tedy možností navázání užší spolupráce s magistrátem, včetně přípravy projektů a větší šance získat dotace. „Vždy jsem byl zastáncem myšlenky, že domy dětí a mládeže mají provozovat obce. Působení pod krajem je jako manželství na dálku. Hádky nejsou časté, přesto řada věcí nefunguje. Chápu například, že pokud potřebujeme opravit hřiště, kraj to při své rozsáhlé agendě těžko zařadí mezi priority. Pod radnicemi ke spokojenosti obou partnerů už nějakou dobu fungují domy dětí a mládeže v Kadani, Jirkově či v Mostě,“ doplnil.

Do konkurzu se přihlásí

Svou funkci se Milan März pokusí ve výběrovém řízení obhájit. „Ano, do konkurzu se přihlásím. Myslím, že se mi podařilo sestavit dobrý a výkonný tým spolupracovníků. Nabízíme celou škálu aktivit pro nejrůzněji zaměřené chlapce i dívky. Jejich zájem snad svědčí o programové kvalitě,“ dodal.

Pestrá nabídka

Chomutovský Domeček má v současné době 1 185 klientů z řad dětí a mládeže. Kromě nabídky desítek kroužků, například taneční, hudební, výtvarné, sportovní, jazykové, počítačové či technické, zorganizují pracovníci Domečku pro zájemce jen v dubnu více než 35 akcí. Pro děti organizují i letní či příměstské tábory, zájezdy a výlety do přírody, k moři i na hory.