Krizový štáb v pátek varoval před bouřkami, které by mohly rozvodnit řeky a potoky i na Chomutovsku. Přes přívalové deště a bouřky byla situace do nedělního večera klidná.

Předpověď počasí by nevzbuzovala tolik rozruchu, kdyby se sever Čech od minulého víkendu nevzpamatovával z povodní. „Koryta jsou pořád dost poškozená, ale za ten týden jsme dělali všechno, co šlo, aby byla aspoň kritická místa připravena,“ řekl ČTK v sobotu Martin Cidlinský z Povodí Ohře.
Podnik podle něj zejména do povodí Kamenice a Ploučnice stáhl veškerou dostupnou techniku a najalo si i externí firmy, aby koryto připravily na další možné problémy. „To nejhorší jsme už odstranili, zanesené koryto by nemělo dělat velké problémy,“ dodal.

Noční déšť zvedl hladiny řek jen lehce. Kamenice zůstala na většině míst klidná a i na Ploučnici se očekává jen menší vlna. Tu má na svědomí především Ještědský potok, který Ploučnici vydatně napájí na soutoku ve Stráži pod Ralskem. V sobotu v pět hodin odpoledne se tam stav Ploučnice vyšplhal na 155 centimetrů, což je přesně na půli cesty mezi druhým a třetím povodňovým stupněm.

Prvního povodňového stupně dosáhla během dopoledne i Mandava, která protéká po česko-německé hranici přes Rumburk a Varnsdorf. Vylévání z koryta podle Cidlinského vodohospodáři během dne vůbec nezaznamenali. (čtk, red)