Na vybraných úsecích možná už brzy budou moci řidiči šlápnout více na plyn. Vyplývá to ze schůzky mezi vedením kraje a Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD).

„Pro řidiče by bylo komfortnější, kdyby, obzvláště ve čtyřproudových úsecích, mohli jezdit rychleji než 90 km/h,“ uvedla mluvčí kraje Magdalena Fraňková. Jak podotýká dopravní expert BESIPu Jan Pechout, o podobné úpravě se uvažuje od roku 2016, kdy se rychlostní komunikace převedly na dálnice.

„Čtyřproudový úsek vede z Teplic až za Chomutov. Kraj k tomu zatím ale nechtěl přistoupit, protože je tam potřeba udělat úpravy. Jednou z nich je, že u silnice stojí autobusové zastávky. Kvůli vyšší rychlosti aut by tak autobus měl určitě problém vyjet zpátky na komunikaci,“ popsal problém Pechout.

Dalším oříškem jsou neexistující či hodně krátké připojovací pruhy. „Jde o hodně nebezpečná místa. Až se všechny tyhle úpravy udělají, tak jsem určitě pro zvýšení rychlosti. Policie na úsecích stejně často loví, protože řidiči devadesátku nedodržují,“ podotkl Pechout. Kraj hodlá případnou změnu rychlosti projednat s projektanty a dopravní policií.

Na silnici I/13 momentálně probíhá dopravní omezení u Hostomic, kde auta na krátkém úseku jezdí v jednom pruhu. „V tomto místě vinou sesuvu, který pravděpodobně zapříčinilo extrémní sucho, došlo k popraskání podloží vozovky. Vše jsme odhalili včasnou diagnostikou a přistoupili k úpravě a omezení. Tento stav chvíli potrvá, než provedeme průzkum a následnou sanaci,“ doplnil ředitel Správy ŘSD Chomutov Martin Vidimský.