Krajský úřad rozhodl, že v letním areálu nesmí hrát hudba, Banda není pro pořádání koncertů nebo diskoték zkolaudována.

Kraj: Už žádné koncerty

Vyplývá to ze zprávy zástupkyně ombudsmana Jitky Seidlové, kterou má Deník k dispozici. „Rozhodnutím krajský úřad předmětné kolaudační rozhodnutí změnil v tom smyslu, že stavba bude užívána bez hudebních produkcí,“ popisuje Seidlová. Podle ní tak kraj napravil dosavadní protiprávní stav, kdy v areálu vyhrávala hudba, ačkoliv ta pro to nebyla zkolaudována.

Rozhodnutí padlo už 6. prosince, kraj ale jeho výsledek nesdělil s tím, že musí počkat, zda se někdo neodvolá. Pak teprve může rozhodnutí sdělit i veřejnosti.

CV Relax: Odvolali jsme se

Provozovatel areálu Zdeněk Fojtík ze společnosti CV Relax včera Deníku potvrdil, že se odvolal. „My si stojíme za tím, že jsme chybu neudělali. Odvolali jsme se a uvidíme, co na to řekne nadřízená instance,“ uvedl Fojtík.

Jaký by měl zákaz hudebních produkcí vliv na provoz areálu, nechtěl předjímat s tím, že je to předčasné. Podotkl však, že byl stavěn právě především pro takové akce.

Rozhodnutí krajského úřadu je možná dalším hřebíčkem do rakve letního areálu. Nyní o jeho osudu bude rozhodovat ministerstvo pro místní rozvoj, které posoudí odvolání. „Záležitost bude v zákonné lhůtě předána ministerstvu pro místní rozvoj. Pokud ministerstvo potvrdí rozhodnutí krajského úřadu, to bude okamžitě platné. Do té doby ovšem není rozhodnutí pravomocné, proto nemohu sdělovat další podrobnosti,“ uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Letní areál se před dvěma lety uvedl tím, že otevřel bez kolaudace. Poté začaly městskou policii i magistrát bombardovat stížnosti obyvatel, které rušila hlasitá hudba, která se rozléhala po širokém okolí. Druhý rok se pod nátlakem obyvatel areál výrazně ztišil.

Od otevření Bandy se také roztočil úřednický kolotoč o tom, jestli vůbec Banda může fungovat. Krajská hygiena tvrdí, že hudbu na Bandě nepovolila a že chomutovský stavební úřad vydal kolaudaci v rozporu se zákonem. To samé tvrdil i tehdejší ombudsman Otakar Motejl.
Chomutovský stavební úřad dosud tvrdil, že vše proběhlo dle zákona. Mluvčí města Šárka Schönová slíbila poslat vyjádření dnes.

Letní areál Banda provozuje společnost CV Relax, která má v dlouhodobém pronájmu Kamencové jezero. Firma má utajené akcionáře, předsedou představenstva je bývalý zastupitel za ODS Zdeněk Fojtík.

Bude na Bandě chybět kultura?

Rozhodnutí kraje asi potěší kritiky areálu a všechny, kteří trvají na tom, aby se zákony dodržovaly a platily pro všechny stejně. I když ne všichni věří, že Banda přes rozhodnutí kraje hrát nebude. „Nějakou cestičku si jistě najdou, ale do té doby bude ticho,“ uvádí v diskusi na našem webu čtenář Martin.

Na druhou stranu je Banda areálem, ve kterém se bavily tisíce především mladých lidí, město tam soustředilo velké kulturní akce například festival Kamenčák či oslavy IPRM.

Poměrně velkou návštěvnost měly i koncerty populární hudby. Banda měla nahradit částečně prostor letního kina, kde se koncerty konaly dříve, podobný otevřený prostor v okolí žádný není. Podle představ města měla být centrem kultury krajského významu. (rod)