Chomutovská zdravotnická škola zažila nebývalý nápor. Učebny praskaly doslova ve švech. Tady vám sestřičky změřily tlak, jinde zase tělesný tuk. V tělocvičně se proháněly invalidní vozíky, o patro níž korzovali lidé kolem švédských stolů se zdravou výživou. Takové bylo páté pokračování Rodinného zápolení.

Organizátoři vsadili na aktuální téma. Zdravý život, zdravá výživa. „Naším cílem byla snaha představit dětem zábavnou formou péči o zdraví," vysvětluje smysl akce organizátorka Marie Heřmanová. „To se myslím podařilo. Na dětech i rodičích bylo vidět, že s námi strávený čas nepovažovali za promarněný."

Akce Rodinného zápolení se již tradičně setkávají s velkým zájmem a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Cestu na zdravotnickou školu si během nedělního odpoledne našlo více jak stoosmdesát rodin.

Rozmarýnek: „Na škole mě baví přestávky."

Rodinné zápolení - Zdraví jako rybičky.Koza Róza a její o rok mladší bráška Rozmarýnek. Plyšoví průvodci Rodinným zápolením, které si děti zamilovaly na první pohled. Společně tráví skoro dvě desítky víkendových dnů v roce. Co ale oba dětští oblíbenci dělají ve volném čase? Co mají rádi? A chodí třeba do školy?

Děti vás znají ze společných akcí. O vašem soukromí toho ale moc nevědí…
Róza: Není to nic tajného. Svůj čas trávíme skoro stejně jako všichni kluci a holky. Musíme chodit do školy, děláme úkoly, díváme se na televizi.

Mluvíš o škole. Chodíte do ní rádi?
Rozmarýnek: Já moc ne. Nejvíc mě ve škole baví přestávky. Chodit tam ale musím, abych nebyl hloupý.
Róza: Mně škola nevadí. Chodím tam docela ráda. Nejvíc mě baví učit se cizí jazyky. Třeba anglicky nebo německy.

A co váš volný čas?
Rozmarýnek: Rád sportuji. Nejraději chodím lyžovat nebo na snowboard. Také chodím bruslit a dokonce hraji i golf.
Róza: Já na rozdíl od brášky moc ráda nesportuji. Raději poslouchám muziku nebo se dívám na televizi. Anebo také jen tak lenoším.
Rozmarýnek: Ale to já si také rád zalenoším. Není to ale moc často. Pak bych byl třeba tlustý a děti by se mi smály.

Jste skoro jako pohádkové postavičky. Máte rádi pohádky?
Róza: Já mám. Moc. O zvířátkách jsou nejlepší. Dívám se třeba na Madagaskar nebo na Dobu ledovou. Také mám ráda Simpsonovi.
Rozmarýnek: Určitě se na nějaké pohádky podívám, i když mám raději komedie. Ale rozhodně je lepší pohádku vidět, než ji třeba číst.

Proč? Knížky jsou přeci fajn…
Rozmarýnek: To bych ani neřekl. Nebaví mě. Číst ale musím, maminka mě nutí.

Dnešní akce se jmenuje „Zdraví jako rybičky". Žijete zdravě?
Róza: Musím se přiznat, že ráda mlsám. Třeba čokoládky a dortíky. Tak nevím.
Rozmarýnek: (úsměv) Hodně sportuji, tak si myslím, že to se mnou tak hrozné nebude.