„Rozmach Klínovce nás trápí nejvíc. Je tam velké lyžařské středisko, které k němu určitě patří. Aktuálně nám ale přináší problémy v kapacitě inženýrských sítí, ať už jde o elektrickou energii nebo zásoby vody,“ upozornil starosta Kovářské Milan Duháň. „Loučná na sebe strhává všechny kapacity, které byly vytvořeny pro hory,“ míní.

Naposledy to v Kovářské pocítili, když chtěli kolaudovat dům na náměstí. Jednalo se o největší investici letošního roku za 14 milionů korun, kdy v zrekonstruovaném domě vzniklo dvanáct sociálních bytů a sál pro pořádání akcí.

„Když jsme si před třemi lety nechali zpracovávat projektovou dokumentaci, vyjadřovaly se nám k tomu všechny možné organizace včetně ČEZu. I ten dal razítko, že schvaluje. Nedávnou kolaudaci jsme ale museli odložit, protože nám sdělil, že nás kvůli stavebnímu rozmachu v Loučné nepřipojí. Neumíte si představit jaký jsme svedli boj, aby nás připojili alespoň v podstatě provizorně,“ dodal starosta.

Pod zámkem Červený Hrádek se konaly rybářské žně.
FOTO: Štiky, líni i sumci: Pod zámkem Červený Hrádek vylovili rybník

Že je kapacita pro připojování omezená, potvrdil i ČEZ. „S ohledem na stavební boom, zejména ve spojení s lyžařským areálem, je dočasně vyčerpána kapacita pro připojování nových velkých odběrných míst z hladiny vysokého napětí, a to zejména pro náhradní napájení v době poruchy, výpadku nebo plánovaných prací na vedení vysokého napětí,“ nastínila mluvčí společnosti Soňa Holingerová.

Situaci už energetici řeší. Do roku 2023 se má postavit nové kabelové vedení vysokého napětí v délce čtrnácti kilometrů. „Tato investice nás vyjde na přibližně 72 milionů korun a jejím smyslem je posílit kapacitu v dané oblasti,“ doplnila mluvčí.

Kvůli dalšímu ožehavému bodu, kterým je hustá doprava v zimní sezóně, údajně v Kovářské podepisovali petice. „Existuje tu obchvat Kovářské přes Měděnec a Loučnou k chatě Nástup, ten se ale v zimě zastaví se zdůvodněním, že je potřeba udělat běžkařům magistrálu. Z druhé strany má Klínovec parkoviště zdarma a všechna auta, která tam směřují, jezdí přes Kovářskou,“ popsal starosta Duháň. „V zimě mezi 8. a 10. hodinou, kdy jsou nájezdové časy, nepřejdete silnici. Mezi 16. a 18. hodinou je to to samé. Kovářáci jsou naštvaní kvůli ruchu a otřesům a já si neumím představit, jak z toho ven. Je to pro nás katastrofa. Prosili jsme proto krajský úřad, ať ´obchvat´ neuzavírá,“ dodal. Jako náhradní řešení měl městys nabídnout kraji coby vlastníkovi komunikace jinou uzavřenou cestu, aby měli běžkaři kde sportovat.

Ústecký kraj ale zatím nemá v plánu cokoli měnit. „Toto řešení dopravy v zimním období funguje již několik let bez komplikací,“ oponovala mluvčí Magdalena Fraňková. „Podporuje cestovní ruch a turistiku v lokalitě, neboť cesta slouží částečně jako běžkařská trasa a částečně jako parkoviště pro přijíždějící lyžaře, kteří potom neparkují svá auta kdekoli, kde by omezovala provoz,“ vysvětlila.

Posledních pět let nevynechala příležitost, aby si zajela na Lesnou pro čerstvě našlapané zelí Lucie Šimoňáková z Jirkova.
Šlapání zelí, jitrnice a kamarádi. Veselice na Lesné je pro lidi srdcovka

O peticích v městysu úřad informovaný nebyl. „Letos poprvé se ozval starosta Kovářské, že jim tato situace nevyhovuje a proběhlo jednání s radním pro dopravu s tím závěrem, že zatím trvá zájem kraje s uzavíráním silnice pokračovat a stávající zvyklost neměnit,“ uzavřela Fraňková.