Podle velitele hasičů Rudolfa Windische se díky modernímu autu zlepší a zrychlí zásahy. „Dosud jsme měli cisternu Liaz z roku 1988, kterou jsme dostali v roce 2010 převodem od hasičského záchranného sboru,“ zmínil. „Samozřejmě, že toto vozidlo už vykazovalo nějaké známky stáří a únavy materiálu, takže začalo být poruchové. Tím pádem jsme požádali o dotaci na nové a o tři generace mladší,“ doplnil.

Se žádostí o dotaci jednotka uspěla u hasičského záchranného sboru i Ústeckého kraje, který na ni přispěl částkou ve výši půl druhého milionu korun.

Nový vůz byl slavnostně představený na náměstí v horském městysu, kam se na něj přišla podívat řada místních obyvatel, hasiči z Kovářské, ale také okolní jednotky včetně kolegů z Německa.

Do chomutovského zooparku si návštěvníci přišli užít dlabání dýní a projít strašidelnou stezku.
FOTO: Strašidelní pony jezdci a dlabání dýní: Zoopark byl o víkendu halloweenský

„Tady je naše kráska,“ uvedl novou Scanii řidič a strojník kovářských hasičů Karel Vitner, který také příjezd natáčel. „Velké díky všem, co se podíleli na financování auta,“ dodal.

Nádrž cisterny pojme až 4000 litrů vody a 240 litrů pěnidla. „O dodávku hasiva se stará čerpací zařízení THZ 3000 se jmenovitým výkonem 2 000 litrů za minutu při tlaku 10 barů. Čerpadlo umožňuje i vysokotlaký provoz, popřípadě kombinovaný režim,“ popsal výrobce.

Veškeré funkce systému je možné ovládat z obslužného místa čerpacího zařízení pomocí grafického terminálu s obrazovkou a z přenosného grafického terminálu s obrazovkou umístěného v kabině řidiče.

Větrná farma v dnes již zaniklé Rusové v katastru obce Kryštofovy Hamry na Chomutovsku. Archivní foto
Větrníky nechceme, zní z Krušných hor navzdory soudu. Ústecký kraj bude jednat

Rozměrné požární příslušenství, s výjimkou přenosného záchranného žebříku a trhacího háku, je uloženo ve dvou schránkách s víkem a odvětráním umístěných na střeše nástavby.

Sbor dobrovolných hasičů v Kovářské pokračuje v tradici svých předchůdců, kteří založili první sbor v roce 1875. Aktuálně má 11 členů včetně velitele družstva, strojníků a řidiče a v průměru ročně zasahuje u padesáti událostí. Obvykle se jedná o požáry, dopravní nehody i živelní pohromy.

Mohlo by vás zajímat: Mezi šachtou a elektrárnou: Práší se stále, je ale zeleněji, chválí lidé Březno

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová