Se začátkem školního roku mají děti opět spoustu povinností, ale zároveň také dostatek volného času, který již nemohou trávit pobytem u vody. Nabízí se tak možnost navštěvování různých kroužků, tanečních škol a podobných institucí.

Basket nebo klavír?

„Děti posílám na hodiny francouzštiny a na malování,“ říká Eva Vozanková z Kadaně. Nechce totiž, aby se její děti jen bezcílně toulaly za domem. Stejně jako ona uvažuje i Kamila Hrbková z Chomutova, zatím se však rozvažuje, kam syna pošle. „Chtěli jsme ho dát na basket, ale asi nakonec zvítězí modelářství,“ vysvětluje.

Nabízí se DDM a „lidušky“

Rodiče mají opravdu širokou škálu aktivit, které mohou svým dětem nabídnout. Jedničkou v nabízení všemožných kroužků jsou již tradičně Domy dětí a mládeže. Do nich mohou ratolesti zavítat na nespočet kroužků – angličtinou počínaje, chovatelstvím křečků, netradičním paličkováním, oblíbenou keramickou dílnou nebo šachovou partií konče. „Tento rok máme asi pět novinek, mimo jiné i klub Ilusion, kde si děti budou moci vyzkoušet různá kouzla,“ láká případné zájemce ředitel chomutovského Domu dětí a mládeže Milan Märc.

Zumba nebo spíš geocaching?

V Kadani naopak mohou děti zavítat na stále více oblíbenou zumbu nebo dokonce i na hodiny Kick Boxu. Klášterecký Dům dětí a mládeže pak nabízí například kurz se základy geocachingu, což je hledání „pokladů“ pomocí zadaných souřadnic a GPS, umělečtěji zaměřeným nabízí třeba aranžování nebo patchwork.

Alternativní řešení

Kromě „domečků“ je k dispozici i široká nabídka základních uměleckých škol. Lidé se tak mohou společně se svými dětmi rozhodnout, zda je tou správnou volbou právě balet, klavír či jiný hudební nástroj nebo výtvarný kroužek. Tyto klasické volnočasové instituce doplňují ještě další možné formy trávení volného času. Zmínit lze natřeba taneční školy – v Chomutově Stardance a Beethowen DC –, skauting, sportovní gymnastiku, apod.

Začátky jsou zadarmo

U většiny zmiňovaných aktivit si mohou děti nejprve ověřit, zda se jim bude daný kroužek zamlouvat a první hodina tak bývá zdarma. Ceny se pohybují v různých hladinách – „domečkové“ aktivity kolem 1200 korun, skauting 700 korun, taneční školy velmi individuálně podle intenzity tréninků, základní umělecké školy kolem 1200 až 1500 korun.

Míst ubývá!

Jak však zmíňuje i ředitel Märc, míst již není mnoho – konkrétně chomutovský „domeček“ takhle naplněný ještě nebyl –, takže zájemci by s přihlašováním neměli váhat.

Autor: Ondřej Topinka