Smích za kterým se skrývá bezmoc, vtípky, které jsou spíše k pláči, někdy i nadávky či sprostá slova. To vše uslyšíte od provozovatelů koupališť a otevřených bazénů. Letošní letní sezóna je pro ně přinejmenším ztracená.

„Jsme na tom asi stejně, jako v jinde v republice,“ říká provozovatel Kamencového jezera Zdeněk Fojtík. „Dohodli jsme se s kolegou z Červeného Hrádku že se stavíme na návštěvu, abychom si zvýšili tržby,“ dodává s ironií v hlase.

Kamenčák je na čtvrtině loňských příjmů

Jediné světlé chvilky tohoto léta jsou dny, kdy vyleze sluníčko. „Lidi hned přijdou a jezero se zaplní,“ popisuje Fojtík. Ti co mají domluvené ubytování, na Kamencové jezero dorazí. „Ani jim to ale asi moc nevoní. Když třikrát zmoknou a večer je třináct stupňů, tak to není nic moc,“ dodává.

Ve srovnání s loňským rokem jsou podle Fojtíka tržby na Kamencovém jezeře na pětadvaceti procentech. „Ještě ale máme tři týdny,“ snaží se věřit v lepší zítřky Fojtík. Podle něj ale ani ty nebudou nic závratného. Sezóna totiž většinou končí v polovině srpna. Přesto bude Kamencové jezero ještě otevřeno i první školní měsíc. „Tak jsme asi jednu sezónu škrtli. Snad to takhle nebude dalších deset let,“ hodnotí závěrem.

Červený Hrádek je na tom podobně

Také na koupališti Červený Hrádek to není jiné. „Letos to stojí za …, ještě jsme se ani neohřáli,“ říká provozovatel Karel Matějka.

Podle něj ještě alespoň červen za něco stál. „Od první dekády července je to ale o ničem. Určitě budeme ztrátoví,“ dodává. „Minulý týden jsme dělali festival. Přišel déšť a vítr a byl konec,“ popisuje snahy přitáhnout lidi Matějka.

V Klášterci už ztráta dosahuje půl milionu

Klášterecký aquapark bude za letošní sezónu ztrátový. „Jsme na tom špatně,“ opakuje slova svých kolegů provozovatel kláštereckého aquaparku Jiří Bezděk. „Tohle je, co jsem koukal do statistik, nejhorší léto za posledních dvanáct let.

Když přijde stovka lidí, má aquapark v těchto dnech svátek. Aby přitáhl více návštěvníků, rozhodl se provozovatel připravit i různé akce navíc. Nadcházející víkend je naplánována jedna hudební. „Když je ale hnusně, tak lidi stejně nepřijdou,“ komentuje ty předešlé.

Podle Jiřího Bezděka je aquapark v mínusu. „Už teď jsme ve ztrátě půl milionu korun. Kdybych dělal jen tohle musel bych to zavřít,“ dodává trošku smutně.

Problémy mají i menší obce. Pro ty může být špatné léto ještě zásadnější. V případě že patří koupaliště obci, jako například ve Strupčicích, a je počasí podobné tomu letošnímu, musí se z obecního rozpočtu ukrojit větší díl, než bylo v plánu. Letos je tady většinu letních dní, kvůli špatnému počasí, prázdno.

Koupaliště ve Vysoké Peci má ještě svá další specifika. „Lidé kvůli počasí nechodí skoro vůbec,“ informuje místostarosta Vysoké Pece Pavel Sláma. „Voda je sice čistá, ale hodně studená. Teče tam totiž horský potok,“ vysvětluje další důvody. Provozovatel koupaliště podle místostarosty přežívá, jak může. „Počasí mu ale moc nepřeje,“ dodává Sláma.

Špatné počasí má ale i své výhody. Kromě toho, že není na koupalištích hlava na hlavě, je i čistší voda. „Voda je krásná, křišťálová. Je vidět i na dno,“ potvrzuje Fojtík. Další výhodou je to, že návštěvníci nejsou tak zhýčkaní jako tomu bylo v teplejších létech a využijí každé příležitosti. „Teď jsem se byl u Kamenčáku podívat. Je jen dvacet stupňů a lidé se koupou. Kdyby byly celou dobu třicítky, tak jsou rozmlsaní a ani tam nevlezou,“ bilancuje Zdeněk Fojtík.

Bohužel podle hydrometeorologů se provozovatelé na lepší zítřky nemohou příliš spoléhat. Ani v srpnu totiž podle nich nemají být teploty nijak extrémní a na srážky nemá být poslední prázdninový měsíc také chudý.

Jak má vypadat srpen podle Českého hydrometeorologického ústavu:

I. Dekáda 1.8.-10.8.:
V první části období bude převládat polojasné počasí jen s ojedinělými
přeháňkami. Uprostřed dekády očekáváme návrat nestálého, oblačného charakteru počasí s četnějšími přeháňkami, zpočátku i bouřkami a s postupným ochlazováním.
Nejnižší noční teploty 15 až 9 st.C.
Nejvyšší denní teploty 21 až 27 st., ke konci období 17 až 23 st.C.

II. Dekáda 11.8.-20.8.:
V této dekádě očekáváme zpočátku oblačné počasí s přeháňkami a bouřkami, postupně bude oblačnosti i srážek ubývat, začnou převažovat dni slunečné a bude se postupně oteplovat.
Nejnižší noční teploty 15 až 9 st.C.
Nejvyšší denní teploty 18 až 24 st., postupně při malé oblačnosti
až 28 st.C.

III. Dekáda 21.8.-31.8.:
Začátkem období by mělo převládat slunečné letní počasí jen s ojedinělými přeháňkami nebo bouřkami, zejména v odpoledních hodinách. Ke konci dekády bude přibývat kupovitá oblačnost a srážky bouřkového charakteru se budou
vyskytovat místy.
Nejnižší noční teploty 14 až 8 st.C.
Nejvyšší denní teploty 22 až 28 st.C.