Jak se na rodiče koukají jejich vlastní děti? I to zjišťoval velký projekt v Chomutově.

Nešlo však o to, jak děti hodnotí tatínka či maminku, ale jestli nemají oční vadu. Odborníci prověřili zrak přes osm stovek předškoláků. Zhruba každé dvacáté má se zrakem problém. „Čísla v Chomutově jsou podobná jako jinde, kde měření provádíme,“ říká Robert Plachý, ředitel sdružení Prima Vizus, jehož odborníci děti v patnácti chomutovských školkách „proměřovali“. „Samozřejmě čím dříve se na vadu přijde, tím lépe. Kolikrát se tak stane až ve škole, kdy má dítě problémy se čtením a psaním,“ dodává. Na to, že dítě špatně vidí, často nepřijdou ani rodiče, protože dítěti to přijde normální a samo na problém neupozorní.

Čas hraje velkou roli například při léčbě tupozrakosti. S tou se dá něco dělat zhruba do osmi let věku, pak už se s ní musí člověk smířit. Začíná často tím, že na každém z očí je jinak silná vada a rozdíl je větší než jedna dioptrie.

Na možný vznik tupozrakosti očaři upozornili rodiče sedmi dětí, u kterých nepoměr odhalili.

Zdaleka nejvíce malé Chomutováčky trápí dalekozrakost. Z pětapadesáti dětí, u kterých speciální kamery odhalila vadu, jí trpěly dvě třetiny.
Naopak Chomutov si může připsat jednu kuriozitku, letošní měření nenašlo ani jedno krátkozraké dítě. „Krátkozrakých mezi dětmi bývá málo, ale jsou. Že jsme letos v Chomutově na žádné nenarazili, není nic neobvyklého,“ vysvětluje Robert Plachý.

Rodiče dětí, u kterých byl zjištěn nějaký problém, dostanou doporučení, aby ratolest vzali k očnímu specialistovi. Ten pak určí, jak co nejlépe oko „opravit“.

Preventivní prohlídky jsou zdarma, sdružení jich provede ročně tisíce.

Jak se měří:

Děti chodí po jednom ke stolku a podívají se přímo do kamery ze vzdálenosti necelého jednoho metru. Asi za dvacet sekund to mají za sebou. Údaje se pak vyhodnotí a případně je doporučena návštěva očaře. Pokud ten nález potvrdí, zahájí léčbu.