VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostelem v Klášterci nad Ohří se opět rozezněly varhany

Klášterec nad Ohří - Nedá se přehlédnout, těsně před příjezdem na náměstí v Klášterci nad Ohří se naproti zámku majestátně vypíná kostel Nejsvětější Trojice.

30.11.2015
SDÍLEJ:

Spokojený páter Artur Sciana (vlevo) poslouchá tóny oživlých varhan. Hraje na ně restaurátor Josef Brachtl.Foto: Deník: Jaroslav Průša

Je všední den dopoledne a před hlavním vchodem postává klášterecký farář páter Artur Sciana. Vyprovází jednoho z novinářů, který se přišel podívat, jak v kostele probíhá rekonstrukce historických varhan.

Z kostela ven na ulici pronikají tóny. Farář otvírá postranní vchod a zvuk sílí. „Slyšíte, to si nahrajte, to je nádhera," říká farář a oči mu přitom svítí. Procházíme mezi lavicemi a stoupáme po prošlapaných vrzajících schodech nahoru na kůr kostela. Tam skupina restaurátorů vrací historickým varhanám jejich někdejší lesk. Za klávesnicí stojí Josef Brachtl z Krnova, který se svou firmou varhany opravuje a zkouší první sadu píšťal, které do varhan právě vsadili.

„Před rokem jsme si varhany odvezli k nám na dílnu a snažili se zachránit, co se dalo," říká smutně. Základní konstrukce varhan už je upravená a nahoře září novotou klávesy. „Varhany byly už hodně poškozené. Vždyť se na ně přes dvacet let nehrálo. Už i červotoč se do nich dostal," hrozil se Brachtl. Plstěné části klaviatury už byly celé rozežrané. Skříň varhan je viditelně prolezlá červotočem. „I přesto se to ještě dá zachránit. Promačkané části kláves jsme vyměnili a všechno ostatní jsme naimpregnovali a ošetřili proti červotoči," vysvětlil restaurátor.

O záchranu varhan se snažilo několik farářů po sobě. jenže sehnat peníze se stále nedařilo. Až páter Artur Sciana se toho dočkal. V roce 2014 se podařilo získat od Ministerstva kultury dotaci. Další peníze poskytlo Biskupství litoměřické a Římskokatolická farnost Klášterec nad Ohří. Přispělo i město Klášterec nad Ohří a sponzoři. „Rekonstrukce potrvá deset let. Jsme teprve na začátku a už nyní z toho máme velkou radost," prozradil Chomutovskému deníku páter Sciana.

Oprava začala před rokem, kdy si firma odvezla varhany do Krnova. Teď se sem vrátila aby v rekonstrukci pokračovala na místě.

Na první etapu rekonstrukce se podařilo získat loni 289 tisíc korun a letos 227 tisíc korun. Kompletní oprava přijde na něco málo přes 2,5 milionu. Během adventu vždy v neděli se v kostele uskuteční tři koncerty a jejich výtěžek se použije na rekonstrukci varhan. Vstup bude dobrovolný.

Rozhovor s restaurátorem varhan farního kostela v Klášterci Josefem Brachtlem.

Restaurátor: „Opravili bychom je i za rok"

Josef Brachtl se spokojeně usmívá když slyší zvuk první opravené sady píšťal. „Nejvíc prožrané části varhan jsme museli ponořit do speciální lázně, aby se zabránilo dalšímu poškození," říká na úvod našeho rozhovoru.

Jakým způsobem zastavíte červotoče?

Speciální roztok se natáhne do červotočových chodbiček kde ztuhne a zpevní poškozené dřevo, které už bylo křehké jako perník.

Co pohon, ten byl dobrý?

Staré měchy už se rozpadly a tak se musí nainstalovat dva nové klínové, které už se používaly v období baroka. Takové ty žabí tlamy a pod ně přijde ventilátor.

Takže pohon bude elektrický i ruční?

Ano, buď se budou ovládat ručně pomocí měchů, nebo elektrickým ventilátorem.

Co rozsah varhan, jak je velký?

Je 45 tónů až po c3. Poslední velká oktáva není kompletní, chybí tu cis, dis, fis, gis. Jak se to dřív dělalo.

Omezuje to nějak dnešní varhaníky?

Na kostelních varhanách se nepředpokládá, že by se hrála soudobá hudba. S tím musí varhaník počítat. Stará hudba se tu dá zahrát bez omezení.

Dají se volit nějaké registry?

Varhany mají čtyři rejstříky, které se ovládají táhly. Ty se dají různě kombinovat a lze si tak nastavit zvuk.

V jakém stavu byly píšťaly?

Všechny kovové píšťaly jsou vyrobené ze směsi cínu a olova. Podařilo se je zachovat a čistili se pouze čistou vodou, aby se nenarušil jejich povrch a koroze se nedostala dál do hloubky.

Kolik píšťal varhany mají?

V základní skříni je 225 píšťal plus za námi jsou další a to je 12 x 45 a 4 x 18 píšťal.

Jak se varhany ladí?

Píšťaly mají různé průměry a délky a v poměru ke své délce určují barvu tónu, slabší průměr znamená ostřejší vyšší tón a větší průměr pak hlubší. Délka píšťaly určuje výšku, čím je píšťala kratší, tím je tón vyšší, vysvětlil restaurátor. Dolaďování se dělá rozevíráním a zavíráním konců píšťal. Jsou na to takové kovové kužely, které se nasadí na konec a klepáním se buď rozvírají, nebo otvírají a tím se buď zvyšuje, nebo snižuje tón.

Kolik vás na opravě dělá?

Dělá nás šest, jak máme čas. Oprava je rozvržena na deset let. Jinak bychom opravu zvládli v pohodě za rok.

Autor: Jaroslav Průša

30.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Kvalita a kontrola jakosti - Kvalita a kontrola jakosti Kvalitář výroby 19 690 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Zkušební technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19690 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: Lenka.Kondrakova@pulspower.com nebo volat na tel.č.: 474356151 a domluvit pohovor., , Místo výkonu práce - PULS investiční s.r.o., Pražská č.p. 5639, 430 01 Chomutov 1, , Náplň práce - obsluha testerů a provádění zkušebních testů našich výrobků - 12 hod směny (denní, noční volno, volno) , , Požadujeme - vyučení nebo ÚSO v oboru elektro NUTNÉ!, vyhláška 50/78 Sb. § 5 výhodou, ne podmínkou., , Nabízíme - Mzda: od 19 690,- Kč + odměna 1 000,-Kč za 12 hod směny , 500,- Kč benefity Cafeterie- po 3 měsících, 300,- Kč po 6 měs. na živ. pojištění, nebo penzij. připojištění, osobní ohodnocení 0 -4 000 Kč. Dotovaná strava, doprava z Jirkova a Chomutova zajištěna. Pracoviště: Puls investiční s.r.o., Pražská, č.p. 5639, 430 01 Chomutov 1. Informace: Lenka Kondráková, .

Služby - Služby Ostatní služby 18 500 Kč

Ostatní pracovníci v oblasti odpadu a čištění Dělník/ice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: cv@mariuspedersen.cz, nebo volat na tel.č.: 474 699 460 denně Po - Pa od 8,00 - 15,00 a domluvit pohovor , , Místo výkonu práce - Krušnohorské služby a.s., Březenec č.p. 704, 431 11 Jirkov 1, , Náplň práce - sběr a svoz odpadů, , Požadujeme - řidičské oprávnění skupiny B - výhodou, dobrý zdravotní stav, zodpovědnost, spolehlivost,, , Nabízíme - zaměstnání ve stabilní zavedené firmě. Pracoviště: Krušnohorské služby a.s., 431 11 Jirkov 1. Informace: Markéta Bajtková, +420 474 699 460.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství Lesní 18 000 Kč

Kvalifikovaní pracovníci pro těžbu dřeva Těžař. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 777 206 622 kdykoliv (životopis s sebou), Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor tel.č. 777 206 622, , Místo výkonu práce - Ústecký kraj (možné ubytování), , Požadujeme - řidičský průkaz sk. B, znalost ukrajinského jazyka. Pracoviště: A-z les s.r.o., Škroupova, č.p. 4177, 430 01 Chomutov 1. Informace: Petr Kaiser, +420 777 206 622.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: Ve dnech 2.7. 2018 a 9.7.2018 je čerpána dovolená., , , Dostavte se k osobnímu jednání každé pondělí od 13:00 do 15:00 hod. (životopis s sebou) na adresu Dukelská 1266/51, Chomutov, , Místo výkonu práce - ENCZ a.s., Zaječická 1857, Jirkov, okr. Chomutov dle pokynu zaměstnavatele Dar Coporation s.r.o., , Požadujeme - manuální zručnost, učenlivost a fyzickou zdatnost. Pracoviště: Dar corporation s.r.o. - pracoviště encz a.s., Zaječická, č.p. 1857, 431 11 Jirkov 1. Informace: Michaela Fialová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Snímky z připravovaného filmu Poslouchej.
5

FOTO: Na Chomutovsku filmaři natáčejí záběry pro nový thriller

Peruánská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
9

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Silný vítr zaměstnal hasiče i energetiky, řádil i na Chomutovsku

Severní Čechy - Silný vítr, který se prohnal ve čtvrtek odpoledne a večer severními Čechami zkomplikoval život mnoha obyvatelům regionu.

OBRAZEM: Žně v kraji začaly o týdny dříve. Úroda bude slabší

Ústecký kraj - O dva týdny časněji než obvykle začali zemědělci se sklízením obilí. K urychlení přispělo extrémně teplé a suché počasí. Výnosy budou asi o třetinu nižší.

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 21. června 2018.

Jak jsme žili v Československu: Lidové milice i průvod k Vítěznému únoru

Chomutovsko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 22. června.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT