Původně Strupčice počítaly s opravou dvou věží na kostele sv. Václava. Jakmile je ale nechaly sejmout, vyšlo najevo, že je nebude kam vrátit. Nosné trámy byly totiž zničené dřevomorkou a hnilobou. Opravy chráněné památky tak dosáhly daleko většího rozměru a pokračují už čtvrtým rokem. Zajímavostí však je, že si při nich stavbaři vypomáhají speciálně vytvořenou konstrukcí.

close info Zdroj: Deník zoom_in „Jakmile jsme střechu otevřeli, našli jsme několik zásadních vad. Jednou z nich je, že strop už nedrží. Zhlaví, která jsou umístěná na pozednicích, za těch několik stovek let zmizela,“ popsal majitel dodavatelské stavební firmy Jiří Kejř. „Proto jsme udělali speciální ocelovou konstrukci, kterou nadzvedává osm heverů, a strop na ni pověsili,“ doplnil. Stavba je díky tomu zpevněná, zároveň ale ocelová kostra stavebníkům umožňuje vyjímat kterýkoli z poničených prvků a po úpravách ho zase vracet zpět, jako by šlo o stavebnici.

Zvláštní přístup věnovali i věžím. „Hlavní věž jsme hydraulicky zvedli asi o čtyřicet centimetrů nad zdivo, takže se dá říct, že levituje. Opřená je o naši hydraulickou konstrukci a my díky tomu můžeme pracovat na výměně shnilých pozednic,“ doplnil Kejř.

Konstrukci vymýšlel zhruba měsíc. Na její výrobě se podílel tým lidí v čele se stavbyvedoucím Václavem Cihlářem. Jedná se o unikát na míru strupčickému kostelu. Až budou opravy u konce, stavebníci kostru zase demontují.

Další specialitou je provizorní klenutá střecha, která slouží jako ocelový deštník, aby do otevřené památky nepršelo. Je posuvná. I tu si stavební firma vyrobila.

Práce na kostele řadí obec ke svým největším investicím. „Původně jsme začínali na šesti milionech korun, teď jsme na patnácti, protože jsme opravy museli vzít z gruntu,“ zkonstatoval starosta Strupčic Luděk Pěnkava. „Jedna věž je ale zpátky, pracuje se na konstrukci druhé a už se začal opravovat i zbytek hlavní lodi,“ doplnil.

Práce můžou trvat ještě rok až dva roky. Podle starosty tím ale život věřících omezovaný není. „Mše tam normálně probíhají. Kostel je podle potřeby otevřený, jen se pracuje na střeše,“ doplnil.

Jádro kostela sv. Václava pochází ze 14. století. Chrám následně prošel pozdně gotickou přestavbou, při které byla postavena i severní věž. Poslední velké úpravy v podobě prodloužení lodi k západu proběhly v roce 1780.