Magické datum 8. 8. využila řada párů k uzavření sňatku. Jedna ze svateb se odehrála i v chomutovském městském divadle. Účastnit se jí mělo kolem půl tisíce Vietnamců. Mezi nimi prý i ti, kteří byli nakažení koronavirem. Zástupci vietnamské komunity proto žádají, aby se svatebčané od Ústí nad Labem po Chomutov nechali na koronavirus otestovat. Hygiena o nakažených ale zprávy nemá.

Zprávu o možné nákaze přinesl na sociálních sítích Svaz Vietnamců v Teplicích a okolí. Své členy vybízí k okamžitému testování a i pro česky nemluvící osoby překládají postup, jak dále postupovat. „V současné době existuje mnoho lidí z Ústí nad Labem, Teplic, Chomutova a Litvínova, kteří se zúčastnili svatby, kde byl nakažený COVID-19. Je to nešťastná věc, doufáme, že naše komunita společně pomůže proti šíření pandemie,“ stojí ve vyjádření.

Postoj, který zaujala vietnamská komunita, shrnuje i zdroj Deníku, který si nepřál být jmenován. „Na svatbě, kde mělo být přes pět set lidí, byl přítomný jeden člověk, který zkolaboval, což vyvolalo podezření. Poté se potvrdily další dva případy, další čekají na výsledky testů. Manželé museli vypracovat seznam hostů, kteří mají jít na testy,“ uvedl jeden ze členů vietnamské komunity z Chomutova. „Svatebčanům bylo doporučeno, aby zavřeli provozy a naordinovali si sami karanténu, aby neohrožovali ostatní,“ dodává.

Místem sňatku bylo městské divadlo v Chomutově. Konání vietnamské svatby v sobotu 8. srpna krajská hygienická stanice potvrdila. Zároveň ale vyloučila, že by měla zprávy o nakažených.

„Máme k dispozici laboratorní systém, ale žádného nakaženého v souvislosti s tímto případem v něm neevidujeme,“ říká vedoucí protiepidemického odboru v Chomutově Zdeňka Trmalová.

Hygienici se snaží zkontaktovat předáky vietnamské komunity a získat jméno údajného nakaženého a dalších hostů, zatím tomu ale brání jazyková bariéra i opatrnost ze strany Vietnamců. „Bohužel se nedá vyloučit ani to, že vznikl nějaký informační šum uvnitř komunity, po kterém se nechávají lidé testovat jako samoplátci, což se skutečně děje. Aniž by ale informace o nakaženém byla správná,“ dodává Trmalová.

Vedení městské kultury se proto dozvědělo o možné nákaze a aktivitě Vietnamců až od redakce Deníku. Hygiena neměla důvod zařízení bez skutečně potvrzeného případu kontaktovat. „V tuto chvíli nám bylo řečeno, že se pátrá po zdroji nákazy. Poté nás budou informovat o dalším postupu, který by zahrnoval i například testování našich zaměstnanců,“ uvedla v pátek odpoledne jednatelka Kultury a sport Chomutov Věra Fryčová.

Zároveň ubezpečila, že pravidelná sanitace provozu probíhá neustále i bez podnětů z hygieny. Pokud by se nákaza skutečně potvrdila, zaměstnanci divadla by přímo ohrožení být neměli, nebyli na svatbě přítomní. Podle sdělení hygieniků si svatebčané obstarali vlastní občerstvení i obsluhující personál.