Vítězem komunálních voleb v Chomutově je hnutí ANO 2011, které vede současný primátor Marek Hrabáč. Získalo 25,13% hlasů. Druhý nejvyšší podíl hlasů má PRO Chomutov s 23,04 %, následované Novým severem se 17,08 %. Ve vedení města bude celkem sedm stran.

ANO i další dvě strany, které voliči poctili největší přízní, v zastupitelstvu o pár křesel posilují. Dosud mělo ANO pět mandátů, protože si ale ve srovnání s posledními volbami o dvanáct procent polepšilo, nově získává deset mandátů. „Myslím si, že je za námi vidět všechna ta práce,“ označil důvody  úspěchu lídr hnutí a primátor Marek Hrabáč. „Už nebylo třeba dávat si do programu, že zastavíme rozkrádání, rozprodávání a budeme transparentní, protože lidé vnímají, že se nekrade a transparentní jsme. A to je vlastně velké vítězství,“ uvedl.

O dva mandáty si pohoršilo hnutí PRO Chomutov na špici s Danielem Černým, získává jich devět. Přesto je jen dvě procenta za vítězem. „Jsme nadšení, 23 % je výborný výsledek,“ okomentoval lídr. „Děkujeme voličům a příznivcům za podporu ve volbách. Dosažený výsledek vnímáme jako velkou odpovědnost. Těšíme se na práci v novém zastupitelstvu a slibujeme, že budeme dál bojovat za lepší Chomutov,“ vzkázal Černý.

Nový sever z voleb vyšel se sedmi mandáty, v předešlém období jich měl šest. „S výsledky jsme spokojení, byl to pro nás nárůst ve všech okrscích, což je pro nás pozitivní,“ zhodnotil míru voličské přízně lídr David Dinda.

Do zastupitelstva se dostala i KSČM, která získala 9,21 hlasů a tím tři mandáty. Dosud jich měla šest. Do zastupitelstva se po letech vrací ODS se dvěma mandáty. Stejně tak má dvě křesla nováček SPD a ČSSD, jimž se podařilo překročit zásadní pětiprocentní hranici. S výraznou ztrátou ve volbách skončili právě sociální demokraté v čele se současným náměstkem Janem Marešem. V minulých volbách skončili jako druzí za vítězem a získali sedm mandátů. Tentokrát jejich vliv značně oslabí.

Sčítání bylo letos zvlášť dlouhé, do sobotní půlnoci neměly komise sečtené dva okrsky ze čtyřiceti, definitivní výsledky tak byly jasné až v neděli nad ránem.

Už byly sestaveny vyjednávací týmy, které řídí povolební vyjednávání, aby mohla vzniknout vládnoucí koalice. Jednání mají navázat zítra. K získání většiny je zapotřebí mít na své straně 18 zastupitelů. Pokud se spojí dosavadní spolupracovníci v radniční koalici: vítězné ANO s Novým severem, budou mít sílu 17 mandátů. Otázkou je, zda dají přednost některému ze současných členů koalice, tedy komunistům či sociálním demokratům, nebo například ODS. Spolupráce s SPD není příliš pravděpodobná.

Ochotu vyjednávat dalo předem najevo také hnutí PRO Chomutov, které bylo dosud jako jediné v opozici.

Volební účast dosáhla 30,5 %.