Soud proběhl už zhruba před deset dny, krajský soud však své rozhodnutí nechtěl sdělit, dokud nebude doručeno účastníkům řízení. To vyvolalo spekulace, zda Novák nebude přeci jen propuštěn. I Chomutovskému deníku se sešly dva zdroje, každý tvrdil něco jiného. Teď už je jasno - přestože doručenka od Nováka se soudu ještě nevrátila, Česká tisková kancelář už získala unesení soudu. Vyplývá z něj, že exsenátor musí dál zůstat ve vězení.

Ústecký krajský soud zamítl Novákovu stížnost proti rozhodnutí soudu v Chomutově, který zamítl jeho podmíněné propuštění. Soud v něm argumentuje tím, že Novák se nechová ve vězení zcela vzorně i tím, že k výkonu trestu nenastoupil dobrovolně. Novák si odpykává čtyřletý trest za přijetí čtyřicetimilionového úplatku. O podmínečné propuštění usiluje od loňského léta. Ve vězení je od dubna 2013.

Ústecký krajský soud se zcela ztotožnil s argumentací chomutovského okresního soudu, který Nováku druhou žádost o podmíněné propuštění zamítnul v únoru. Novák podle usnesení, na které upozornil server Lidovky.cz, sice získal opakovaně kázeňské odměny, zároveň s ním byl ale veden kázeňský pohovor kvůli zakázanému oblečení. Prohřešek je z roku 2013, kdy Novák pracoval na stadionu FK Teplice a nosil klubové oblečení. "Zde je namístě uvést, že je lhostejno, zda stejný oděv měli i další odsouzení, jak se odsouzený hájí," píše soud v usnesení.

Soud Novákovi opakovaně vytknul, že nenastoupil do vězení dobrovolně, zpochybnil i jeho budoucí řádný život. "Z pohledu soudu za stávající situace nelze vyloučit, naopak lze usuzovat, že obdobné jednání, kterého se odsouzený dopustil v roce 1999 a za které byl odsouzen, nebylo u odsouzeného excesem, jehož se míní do budoucna vyvarovat. Ale zůstává při aktuálním náhledu na ně možnou, nikoli vlastními zkušenostmi vyloučenou variantou do budoucna," píše soud.

Novák o podmínečné propuštění usiluje od loňského léta. Litoměřický soud loni v létě žádosti vyhověl, krajský soud ale rozhodnutí zrušil a vrátil ho do Litoměřic k novému projednání. Soud argumentoval především tím, že Novák nenastoupil do vězení dobrovolně, i tím, že ve vězení nenosil předepsaný oblek.

Jedním z důvodů, kterými státní zástupce dříve argumentoval, bylo i policejní vyšetřování v Teplicích. Na stadionu, kde Novák pracoval, se našel mobilní telefon. Policie v tomto případu obvinila jiného vězně.

Novák si trest odpykával původně ve věznici v Teplicích, později byl přeložen do Litoměřic. Soud loni v prosinci vyhověl jeho žádosti o přeřazení do mírnějšího druhu věznice a Novák byl přeložen do Všehrd na Chomutovsku.