Současné vedro vystřídají ve čtvrtek odpoledne a večer v centrální části České republiky ojedinělé silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím, v pátek pak dojde ochlazení. Čtvrteční nejvyšší teploty budou ještě ale šplhat k 34 stupňům Celsia v celé republice. 

Podle ČHMÚ kvůli dlouhodobému teplu a suchu současně stále trvá na území celé České republiky nebezpečí vzniku požárů. S ohledem na očekávaný déšť ale ústav zkrátil platnost varování do pátečního večera.

„Teplé a suché počasí bude přetrvávat do pátku, kdy studená fronta od západu přinese déletrvající ochlazení a plošně rozsáhlejší srážky, v jejichž důsledku dojde k částečnému snížení rizika vzniku požárů,“ uvedli meteorologové.

Se silnými bouřkami by měli ve čtvrtek odpoledne a večer počítat zejména obyvatelé Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého a Olomouckého kraje, Vysočiny, Blanska a Bruntálska.

Podle meteorologů je mohou doprovázet přívalové srážky, které mohou ojediněle zatopit níže položená místa, a silný vítr s nárazy až 70 kilometrů v hodině. Hrozí tak pád polámaných větví a stromů, upozornili meteorologové.

V pátek dojde podle ČMHÚ k mírmému ochlazení a nejvyšší teploty budou dosahovat 26 stupňů v Čechách a 30 stupňů na Moravě. Zásadní ochlazení však meteorologové předpovídají na víkend. V sobotu by se rtuť v teploměrech neměla vyšplhat nad 22 stupňů.