V pátek po zápase zněl zdrceně. V sobotu dopoledne už spíš nabroušeně. Stanovisko ale zůstalo stejné. „Na devadesát procent z chomutovského hokeje odejdeme," nechal se slyšet Jaroslav Veverka mladší, generální manažer Pirátů Chomutov.My jsme s ním druhý den po ztrátě extraligy dlouze povídali o budoucnosti chomutovského hokeje. Mluvil také za svého otce, Jaroslava Veverku staršího. Majitele klubu a předsedu představenstva. Byly to především jeho peníze, díky kterým Piráti fungovali. S novináři se příliš bavit nechtěl, potřeboval čistou hlavu. V ní se totiž nakonec rozhodne, co bude s Piráty dál.

Skončí hokej v Chomutově?

To je nejzásadnější otázka. Pokud Veverkovi opravdu z klubu odejdou, jsou dvě možnosti. „Někdo může klub koupit, pokud se takový najde. V hokeji jsou zajištěné určité peníze, za které by klub mohl nějakou dobu fungovat. Pokud ne, firma se prostě předá právníkům k likvidaci," předestírá Jaroslav Veverka mladší.

Což by znamenalo…? „Asi konec hokeje v Chomutově," přikyvuje nevesele hlavou. ,,Zásadním způsobem to ale ovlivní hokej na celém Chomutovsku, na finance z rozpočtu Pirátů je stoprocentně závislá Kadaň a určitým procentem i Klášterec."

Velká rána

I přes všechnu kritiku, která se na Piráty v poslední době snesla, by to pro Chomutov byla obrovská a nepříjemná rána. Na šest set mladých hokejistů by najednou nemělo jak trénovat. Bez práce by zůstali trenéři i další zaměstnanci klubu. Padl by sport, který má ve městě dlouholetou tradici. Skončila by zábava pro celé rodiny.

Umí si to někdo představit? Jde to těžko… „Až když člověk něco ztratí, teprve potom pozná, co vlastně měl," pomáhá si známým rčením Veverka. „Myslím, že jediní, kterým dochází, co by to mohlo znamenat, jsou lidé přímo v klubu. A pokud si někdo myslí, že jde jen o vyhrožování, šeredně se plete."

S majitelem klubu se chce sejít i primátor Jan Mareš. „Máme korektní vztahy. Určitě se s ním sejdu, je třeba vše prodiskutovat, dokázali spoustu věcí. Skvělá práce s mládeži, spolupráce tří měst, marketing pro rodiny… Hokej v Chomutově by padnout neměl," uvedl.

Lepší varianty

Trocha světla v těch temných myšlenkách ale přeci jen je. Je ta šance, jíž dávají otec a syn Veverkové deset procent. „I tím se zabýváme," potvrzuje generální manažer. „Když hrát, tak co? První ligu? Nebo nějakou zahraniční? Získat extraligovou licenci? Chceme si to probrat a uvidíme, jak by to mohlo vypadat. Ale pořád je tu varianta exitu."

V úterý se prý chtějí sejít s lidmi z klubu a věci probrat i s nimi. ,,Bude hodně záležet i na nich, i oni byli celou sezonu pod neuvěřitelným tlakem a hokej se musí dělat s odhodláním, které člověk musí mít v sobě."

Došla trpělivost

Proč ale vlastně šéfové Pirátů zvažují odchod? Mnozí to považují jen za emotivní prohlášení zklamaných šéfů po tragické sezoně. Jenže byla to zřejmě jen poslední kapka. Nemalá, ale až ta poslední. Už delší dobu se v nich totiž hromadilo znechucení z toho, jak prostředí kolem hokeje (ne)funguje.

Když se zeptáte Jaroslava Veverky, rozohní se na více stran. Na to, jaká pravidla nastavuje hokejový svaz, jakou nenávistnou kritiku musí jeho rodina snášet od fanoušků či (dle jeho slov) „rádoby politiků" nebo jak se musí doprošovat o podporu. A v neposlední řadě na to, jaké výkony podávalo mužstvo Pirátů.

Nevynechává ale ani sebe. „To bych chtěl zdůraznit, to je naprosto zásadní," přikyvuje. „Jsem si naprosto vědom toho, že nesu obrovský díl viny za to, že se klub nachází v situaci, v jaké je."

Že prý utíkáme? To je drzost!

Ze židle ho však zvedá tvrzení, že jeho rodina něco vzdává nebo že utíká. „Jestli má někdo tu obrovskou drzost tohle říkat, měl by hodně zvážit, o kom mluví," upozorňuje. „Protože ten člověk (jeho otec, Jaroslav Veverka starší) se zasloužil za vybudováni něčeho, co ještě nikdo v Chomutově pro sport neudělal. A mě fascinuje, že se najdou lidé v řadách našich ´fanoušků´, kteří dovedou být tak drzí."

Takové situace prý rodina za sezonu prožívala víckrát. „Uklidňovat nás vždycky musel největší zastánce našich fanoušků na klubu, David Dinda," dodává manažer.

Velké dík posílá fanouškům, kteří klub podporovali celou sezonu. Jak sám přiznává, byla hrozná a o to víc si poděkování zaslouží. Ale opačně prý „neděkuje" těm, kteří na ně neustále pískali a nadávali jim. „Chápu, že se na to nedalo někdy dívat, ale například v baráži se několikrát naskytla příležitost tým podpořit a klukům to pak na ledě opravdu nepomáhá. A ve finále to nepomohlo ani klubu. Ti lidé si musejí uvědomit, že když pískají na Piráty na ledě, pískají na nás na všechny a konec je takový, že jsme všichni v 1.lize."

Bude dobře, když padnou tři kluby?

Vrátil se také ke své kritice poměrů na Českém svazu ledního hokeje. „Nikdy jsem nechtěl říci, že za náš sestup může svaz nebo někdo na něm," vyvrací nepochopený výrok. „Ale od začátku říkáme, že tato baráž je naprostý nesmysl a že preferujeme přímý sestup a postup. Vím, že bychom sestoupili už dávno, ale vyhrát první ligu by bylo daleko snadnější, než doufat v další baráž."

Svaz podle něj hazarduje s lidmi, kteří do hokeje dávají peníze. „Piráti jsou zářný příklad! Svaz bude asi v pohodě, protože extraligu prostě bude hrát jiný tým. Ale pokud otec nezmění názor, v podstatě mohou padnout tři kluby. A já se ptám, jestli je to pro český hokej dobře."

Měli by být za toho ´blázna´ vděční…

Dostalo se i na politiku. „Delší dobu jsme se o ní nezajímali a vše okolo politiky jsme brali neutrálně," říká Veverka mladší. „Nicméně po postaveni nového zimního stadionu začali někteří politici na hokej útočit. A já se divil, jestli nezešíleli. Vždyť by měli být vděční za to, že tu mají ´blázna´, který je ochoten to platit."

To poslední může znít možná až drze. Vždyť chomutovská radnice nedávno klubu přiznala mimořádnou dotaci deset milionů korun. K tomu v posledních letech dostávají pravidelně přes sedm milionů, zdaleka nejvíc z místních sportovních klubů.

„Ano, ale z toho pět milionů vrátíme městu na nájemném za stadion, další finance platíme místním firmám za služby a také sponzorujeme a podporujeme další sporty v Chomutově. Kdybych to měl vyčíslit, budeme hovořit o částce okolo deseti milionů ročně, které vracíme zpět do Chomutova," podotýká Veverka, jehož podobné kritiky dostávají pořádně do varu. „Náš rozpočet je sto milionů, takže můj otec každý rok nalije do klubu 70 milionů. A za to si máme nechávat nadávat od fanoušků, doprošovat se u některých politiků a pak ještě poslouchat opozici, že stadion by se měl nejlíp zbourat? Ne. Deset let jsme ohýbali záda, ale teď jsme se narovnali a říkáme, že takhle už nás to nebaví."

Kdo bude trestaný?

Přestože otrávení jsou šéfové Pirátů z leckoho, na holičkách by nechali hlavně trenéry či hráče. To si prý uvědomují. „Víme, že to nakonec bude trest hlavně pro ně. I proto chceme všechno zvážit pořádně. Musíme si ale říct, jestli to chceme být my, kdo bude pořád trestaný," krčí rameny generální manažer. To bude záležet hlavně na jeho otci, kterému se v dnešních dnech honí všechny tyto myšlenky v hlavě.