Jan Řehák, předseda chomutovského místního sdružení ODS a místopředseda oblastního sdružení občanských demokratů, končí po dvanácti letech ve funkci náměstka primátora Chomutova a opouští komunální politiku. Důvodem jsou výsledky říjnových a opakovaných lednových voleb, v nichž ODS nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici. V následujícím období tak nebudou mít občanští demokraté v Chomutově žádného zastupitele. Končící náměstek v rozhovoru pro Deník bilancuje své působení v čele města, zamýšlí se nad svým dalším pracovním zařazením a popisuje zásadní zkušenost svého dosavadního života. Bylo jí závažné onemocnění, kdy se před pěti lety ocitl po operaci mozku v kritickém stavu a hrozila mu i smrt.

Jako náměstek primátora jste dohlížel zejména na bezpečnost a dopravu ve městě. Co považujete za úspěch. Jaká předsevzetí se naopak splnit nepodařilo?

Inicioval jsem na odboru dopravy systém objednávání klientů prostřednictvím telefonních SMS zpráv. Zaskočily mě totiž fronty lidí u okének i nedýchatelný vzduch. Systém se osvědčil. Nyní přecházíme na novou modifikovanou variantu, kdy si klient sjedná návštěvu i prostřednictvím webových stránek města či zašle na město vyplněný formulář. Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova nakupuje už osm let jen nízkopodlažní vozy. Jsem zastáncem, aby autobusy a trolejbusy jezdily v pravidelných intervalech, tedy po čtvrthodině, půlhodině či hodině. Podařilo se to alespoň u páteřních trolejbusových linek. Jsem také rád, že dopravní podnik nepřistoupil na nátlak Ústeckého kraje přejít unáhleně na jednotný integrovaný systém odbavování cestujících v městské hromadné i linkové dopravě. Upozornili jsme kraj na problémy, jež systém provázejí a trvali na tom, že do jejich vyřešení do toho nepůjdeme. Jak se ukázalo nyní na příkladu Teplic, bylo to uvážlivé rozhodnutí.

A v oblasti bezpečnosti obyvatel města?  close Vždy druhý. Osm let dělal ve vedení města zástupce Ivaně Řápkové, poslední čtyři pak Janu Marešovi. zoom_in

Zaměřil jsem se na boj s prostitucí. Ve spolupráci s vedením městské policie se díky neustálým represím a pokutováním podařilo většinu prostitutek vyhnat za hranice města. Snažil jsem se opakovaně, aby poslanci projednali návrh regulace prostituce, žádný z pokusů ale nevyšel. Osvědčil se také model územního strážníka či takzvaný budík. Lidi, kteří opakovaně ruší noční klid, strážníci probudí v sedm ráno, aby podali vysvětlení svého chování. To je účinné opatření. Byl jsem také zastáncem takzvaného Záchranného kruhu, v jehož rámci se řešily problémy lidí a městští exekutoři zabavovali majetek neplatičů pokut a poplatků.

Prosazoval jste také vznik Skupova muzea ve městě…

Ano. Po poměrně složitých jednáních se mi podařilo najít způsob odkoupení bývalého kina Praha od státu za slušnou cenu. Město pak zveřejnilo záměr prodeje budovy a hledalo vhodného provozovatele. Přihlásila se firma s projektem zřízení muzea Josefa Skupy a stálé scény Divadla Spejbla a Hurvínka. Mně se tento nápad líbí, děti by nemusely jezdit na loutkoherecká představení až do Mostu. Navíc divadlo by hrálo i pro seniory. Komise pak projednávala i další konkurenční záměry využití objektu. Zastupitelé ale nerozhodli o žádném z nich. Prostory bývalého kina město nyní pronajímá ke komerčním účelům. Budova však vyžaduje masivní investici do rekonstrukce. To se bez partnera - provozovatele, jenž by se na opravách podílel, neobejde.

Proč myslíte, že ODS v komunálních volbách v Chomutově tak výrazně propadla? 

Na ztrátě volebních preferencí ODS se podílí řada aspektů. Vidím to zejména v tom, že ODS se podílela na vedení města nepřetržitě od roku 1998 a lidé už si přáli změnu. Přitom rozvoj města byl pro nás vždy prioritou. Podařilo se nám vybudovat sportovně rekreační areál v lokalitě bývalých kasáren, a to z převážné části z dotací EU. Fungují u nás dvě průmyslové zóny, kde firmy dávají práci tisícům obyvatel města. Vždy jsme také zastávali filozofii vyrovnaného rozpočtu a hospodařili s přebytkem.

Na druhé straně nás poškodily aféry některých vlivných členů naší strany, kteří nakonec občanské demokraty opustili. Těší mě proto, že o členství v ODS mají stále větší zájem zejména mladí lidé z řad živnostníků a malých podnikatelů. Právě především z této skupiny se rekrutují noví zájemci o vstup do strany. Mají pocit, že v podpoře této skupiny obyvatel zůstává ODS osamocena a oni chtějí být nápomocni.

Dnes skončíte ve funkci náměstka primátora. Už víte, co budete dál dělat? 

Další uplatnění budu hledat v oboru, v němž jsem působil před nástupem do politiky. Vystudoval jsem Vysokou školu elektrotechnickou v Plzni v oboru číslicové počítače, a před působením v komunální politice jsem pracoval ve firmě specializované na řídicí systémy výrobních linek. Práci budu hledat v podobném oboru. Už jsem se díval na nabídky na internetu a našel asi 60 odkazů. Nicméně nejprve se přihlásím do evidence úřadu práce a poprvé ve svém životě se stanu nezaměstnaným. Nemyslím si ale, že by se mi práci nepodařilo v brzké době sehnat. Beru to pozitivně, jako další výzvu.

Vaše současná, poměrně vyhrocená situace ale asi nejde porovnat s onemocněním, kdy vám šlo doslova o život…

To máte pravdu. Před pěti lety se mi skutečně z minuty na minutu změnil život. Trpěl jsem zánětem středního ucha, a ačkoli jsem na to lékaře upozorňoval, zánět se dostal až do mozku. Náhle jsem zkolaboval a probral se z bezvědomí až po devíti dnech. To už jsem měl za sebou operaci ucha a před sebou operaci mozku v ústecké Masarykově nemocnici a bojoval o život. Když jsem se dozvěděl, že rakev už byla otevřená, okamžitě se mi přehodnotily priority života. Uvědomil jsem si, že jsme tady jen na chvíli a že život je krásný. Člověk druhému člověku poskytuje dennodenně maličkosti, které považuje za samozřejmost. Ale tak to není. Je třeba poděkovat a být velmi vděčný, že někoho blízkého a pozorného máte.

Máte nějaké trvalé následky?

Žiji bez omezení. Pravdou ale je, že po operaci si na některé události z minulosti nepamatuji. A jde o různá časová období. Některé vjemy se mi ale zase zlepšily. Mám teď lepší čich i chuť. Z dobrého jídla nyní zažívám až extázi. Přimělo mě to k tomu, že jsem se přihlásil do someliérských kurzů v Praze, zastřešených Vinařským institutem České republiky. Pokud úspěšně absolvuji, mohu se stát profesionálním ochutnávačem a hodnotit vinné vzorky na soutěžích.