Likvidace, slevy, výprodej. Obchod Hasso na náměstí zavírá.

Končí krám, kolem kterého snad prošel každý Chomutovák, na náměstí stál více jak patnáct let. „Je to škoda, trochu mi to přijde líto. Už jsem si na něj zvykla, nějak sem prostě patří,“ říká Chomutovačka Marie Švarcová, která procházela kolem.

Sama si tam občas zašla něco koupit. „Do krámů pro mladý nechodím, nevyberu si tam,“ dodává. Módu Hasso prodavačky nabízely více než patnáct let, obchod i značka byly do jisté míry symbolem náměstí. Přežila i boom vietnamských obchodníků s textilem. Teď však definitivně končí.


Výpovědi


Všechny čtyři pracovnice dostaly výpovědi k poslednímu březnovému dni. Co s nimi bude dál, nevědí. „Půjdeme shánět práci, jako každý druhý. Co s tím naděláte,“ krčí rameny jedna z nich. O tom, proč obchod zavírá, do novin mluvit nechce.

Hasso končí kvůli konkurenci asijských obchodníků a ekonomické krizi, tvrdí jednatel firmy Břetislav Hadač. Přitom s konkurencí Vietnamců se vyrovnávalo léta. „Podívejte se na textilní průmysl v EU, ta krize je těžká,“ vysvětluje Hadač.


Končí celá síť


Hasso totiž není jen jediný obchůdek v Chomutově, ale síť více než šedesáti prodejen s textilem. A končí všechny.

Co bude dál s rohovou budovou v centru města, kde mnozí ještě pamatují lahůdkářství Pramen, zatím jasné není. „Je to v jednání, zatím nic konkrétního se říct nedá,“ říká Hadač.

Hasso je totiž i realitní firmou a dům jí patří.