Deník na návštěvěZdroj: DeníkPřestavba fary odstartovala loni v létě a náklady dosahují 8 milionů korun. Z 95 procent je pokryjí evropské dotace. Zajímavostí je, že zhotovitelem je společnost Moises Stavební. Mojžíš je totiž jednou z nejvýznamnějších biblických postav.

Probuzení se dočkají i budovy za farou, kde je zchátralá stodola a další hospodářská stavení. Ta budou přestavěna na komunitní centrum. Sloužit bude široké veřejnosti k setkávání, pořádání kulturních a volnočasových akcí i sousedskému setkávání. V přízemí má vzniknout sál s kapacitou až 96 míst, ve kterém se budou konat přednášky, koncerty či divadelní představení. Dále tam bude cvičná kuchyň pro společné vaření, pečení a tvoření. Součástí bude i klubovna.

Náměstí v Údlicích.
FOTO: Dobrá škola, krásná příroda a klid, hodnotí Údlice obyvatelé

Chomutovské děkanství oslovilo místní, aby dali vědět, jaké aktivity by se jim tam líbily. „Dostali jsme kolem čtyřiceti odpovědí, kdy převažovalo pořádání kulturních akcí. Například koncertů, výstav a podobně,“ podotkl projektový manažer Lukáš Tomko. V několika případech lidé volali po herně, kam by se za špatného počasí mohly uchylovat maminky a dětmi. „Místo bude i pro ni, ať už ve společenském sále nebo v podkroví,“ přislíbil.

V případě budoucího komunitního centra ještě neproběhla veřejná soutěž, náklady jsou ale odhadované na 18 milionů korun. Také zde mají dotace z evropských zdrojů pokrýt 95 procent nákladů. Do projektu se římskokatolická farnost přihlásila prostřednictvím místní akční skupiny Sdružení západní Krušnohoří.