Do komunálních voleb míří suverénně nejvíc stran v Jirkově. S počtem 14 předčí nejen Kadaň (7), Klášterec nad Ohří (8) či Vejprty (5), ale i Chomutov (11). Ve všech městech kandidují současní starostové a místostarostové. Na kandidátních listinách se také často objevují známá jména z řad radních a zastupitelů měst.

Jirkovský starosta Radek Štejnar, který řídí město už třetí období, opět vede do voleb ČSSD. Kromě něj jsou v čele kandidátky i nynější zastupitelé, například Michaela Jindráčková a radní Michal Šáda, jsou ale promíchaní s novými tvářemi.

Na prvním místě kandidátní listiny ODS stanula místostarostka Dana Jurštaková, dvojka a trojka patří zastupitelům Janu Vaclíkovi a Michalu Bečvářovi. Pět mandátů bude obhajovat ANO 2011, které po minulých volbách skončilo v opozici. Vede je zastupitelka Darina Kováčová.

Zcela nově vznikla místní strana Náš Jirkov, v jehož čele je šéf jirkovské kultury Bedřich Fryč a na předních příčkách zakladatel charitativního projektu Cesta proti bolesti Milan Dzuriak.

Rekordních 14 subjektů v Jirkově kandidovalo také v minulých volbách. Několik jich kandidaturu neopakuje, jiné, jako Občané městu, město občanům či SPD Tomio Okamura, se objevily nově.

To, že se ve zhruba dvacetitisícovém Jirkově registrovalo 14 stran, zatímco v padesátitisícovém Chomutově jen 11, přičítá politolog Pavel Hynčica místním specifikům. „Je to o konkrétní situaci v té které obci, záleží na místních poměrech,“ konstatoval politolog.

V Kadani dominuje ODS

V Kadani se letos registrovalo sedm stran a hnutí. Bude zajímavé pozorovat, zda tu bude Kulhánkova ODS dominovat stejně jako v předchozích volbách. Za starostou Jiřím Kulhánkem, který je prvním mužem Kadaně už čtvrté volební období, jsou nynější místostarosta Jan Losenický a radní Lenka Raadová.

V čele kadaňské ČSSD jsou současní radní Radek Scherfer, Olga Zörklerová a Zdeněk Hosman. Stejně tak jsou současní zastupitelé na předních příčkách hnutí ANO 2011, tedy Jindra Zalabáková a Jiří Švec.

Mezi stranami oproti minulým volbám přibyla Česká pirátská strana, Národní demokracie a KDU-ČSL.

Klášterečtí se tentokrát budou rozhodovat jen mezi osmi stranami, v minulých volbách se jich o přízeň voličů hlásilo čtrnáct. I tady vyráží opětovně do voleb starosta Štefan Drozd, který má za sebou čtyři roky práce v čele města. Je lídrem kandidátky Strany soukromníků ČR. Z výčtu stran zmizela Otevřená radnice, kterou před čtyřmi lety zastupoval současný místostarosta Josef Suchý. Ten kandiduje za ODS.

ANO 2011 vede do voleb klášterecká exstarostka Kateřina Mazánková, následovaná zastupitelkami Janou Dimunovou a Zuzanou Ježkovou.

ČSSD je na prvním místě reprezentovaná zastupitelem Petrem Hybnerem, komunisté do čela kandidátky nasadili Jaroslava Kohouta a na druhé místo pak senátora Parlamentu ČR Václava Homolku.

Ve Vejprtech kandiduje pět stran. Občanské demokraty do voleb vede starostka Jitka Gavdunová, která má za sebou už čtvrté volební období. Místostarosta Josef Kadlec pak stojí v čele kandidátky ČSSD.

Jirkov close Náměstí Dr. E. Beneše v Jirkově info Zdroj: Deník/Roman Dušek zoom_in Náš Jirkov
ČSSD
ODS
Strana svobodných občanů
ANO 2011
KSČM
PRO Zdraví a Sport
Nový sever
SPD – Tomio Okamura
Strana zelených
KDU - ČSL
Jirkov 21. století
Národní demokracie
Občané městu, město občanům

Kadaň close Město Kadaň info Zdroj: Ilustrační foto: Deník/Archiv zoom_in Národní demokracie
ČSSD
Česká pirátská strana
ANO 2011
ODS
KSČM
KDU-ČSL

Klášterec nad Ohří close Radnice na náměstí v Klášterci nad Ohří. info Zdroj: Foto: MÚ Klášterec zoom_in ZA Klášterec lepší (ZKL)
KSČM
ANO 2011
ČSSD
Občané České republiky
ODS
Strana soukromníků ČR
Strana zelených

Vejprty close Vejprty info Zdroj: Miroslav Rada zoom_in ČSSD
KSČM
ODS
Starostové a nezávislí
Strana zelených