Obnova elektrárny Tusimice II pokračuje. Důležitý milník bude demolice tři sta metrů vysokého komína.

Ta už v podstatě začala, ale na první pohled není změna vidět. Dělníci totiž zatím jen demontují vyzdívky uvnitř komína. Ještě letos by se ale mělo začít s postupnou demolicí celé stavby (viz infobox Místo dynamitu nůžky) a do konce roku 2011 už po něm nezbude nic.

Obnova elektrárny je nyní ve druhé fázi. Dva bloky už jsou zmodernizované, postavena je i potřebná technologie. Teď se pracuje na obnově dalších dvou bloků.

„Druhá etapa prakticky kopíruje tu první. Nyní se prostor stavebně upravuje pro novou technologii a montují se první zařízení,“ říká Otakar Tuček, ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov.

Před dokončením je například nové opláštění strojovny a kotelny. To by mělo vypadat tak, že ani nebude poznat, že se uvnitř skrývá zařízení pro elektrárnu. „Veškerá výrobní technologie získá moderní design srovnatelný s elektrárnami ve vyspělých evropských zemích, kde je těžké poznat, co se v objektu vyrábí. Z futuristických tvarů se nekouří, nepráší, není slyšet žádný hluk a nestoupá z nich ven žádná pára. Stavby jsou neutrální ke svému okolí a stejně tak tomu bude i u nás,“ vysvětluje Tuček.

Druhá etapa obnovy je zrcadlovým projektem již zmodernizovaných prvních dvou bloků. Proto bude zhruba o čtyři měsíce kratší. „Je to logické, pro celou elektrárnu je společné jedno odsíření, jedna chemická úpravna vody či jedno zauhlování. To vše, plus další podpůrné provozy, muselo pochopitelně projít obnovou už během první etapy,“ vysvětluje ředitel Tuček. Veškeré montážní práce by přitom podle něj měly skončit na jaře příštího roku.

Demolice: Místo dynamitu nůžky

Dominanta okolí Nechranické přehrady, tři sta metrů vysoký elektrárenský komín, zmizí. Po modernizaci ho elektrárna nebude potřebovat, neboť veškeré spaliny budou odváděny do chladících věží. Komín ovšem nejde odstřelit, protože je obklopený různými stavbami. Proto bude jeho demolice rozdělena na dvě etapy. První obnáší demontáž vnitřních vyzdívek a probíhá právě teď. Během druhé pak proběhne vlastní demolice vnějšího pláště. Ta bude poměrně náročná, neboť nahoře se musí v jakémsi hnízdě sestavit a ukotvit demoliční bagr s hydraulickými nůžkami. Těmi bude odshora uštipovat kusy betonového pláště, které se pak budou spouštět komínem dolů.

Autoři: J. Dušek, O. Schnepp