Začněme od začátku – zastupitel za ODS Zdeněk Fojtík dostane od vedení města (ODS) výhodný pronájem Kamencového jezera. Pravda, nenajímá si ho přímo on, ale akciová společnost, jejímž je zástupcem. Komu akcie patří, je tajné. Nájemce se zavázal investovat, tak investuje, postaví letní areál Banda. Stavební úřad mu jde ruku, dělá vše pro to, aby se začalo co nejdřív. Dokonce kvůli tomu porušuje zákon, jak potvrdil ombudsman Otakar Motejl. Argument, že jde o státní správu, do jejíhož výkonu město nezasahuje, neobstojí. Víme, jak rychle se poroučel bývalý šéf stavebního úřadu. A pokračujme dál. Rada města se loni mimořádně sešla jen kvůli tomu, aby dala provozovateli výjimku a on mohl začít hrát.

Ten hrát začne – výsledkem jsou desítky stížností na hluk od obyvatel z několika částí města. Město kvůli tomu zruší středeční diskotéky, ale pátek a sobota jedou dál.

Nyní přichází to „nejlepší“. Provozovatel a město tvrdí, že na Bandě se baví tisíce mladých lidí. To je argument pro to, proč by se mělo hrát dál, to je přece veřejný zájem, aby se mládež měla kde vyžít a neobrážela diskotéky ve městě. Přitom se ale zapomíná na nejdůležitější argument, proč Banda vznikla. Tím jsou peníze, nic jiného. Zdeněk Fojtík se nikdy netajil tím, že si Kamenčák pronajal, protože chce vydělávat. Nedělá to pro „dobro“ mladých lidí, ale pro peníze. Obhajovat zisk blahem někoho jiného je arogantní. „Vždyť to nedělám pro sebe,“ vzpomene si člověk na slova „Ivánka“ Horníka. Nic proti podnikání, ale porušovat při tom zákony a předpisy jen proto, že jsem politik a můžu, je nepřijatelné, způsob obhajoby pak směšný.

Nepochopitelné jsou ale i další věci. V nové sezóně má hluku zabránit „omezovač“, který bude v aparatuře. To zamezí, podle města a CV Relax, že hudba nepřekročí zákonné limity. Zřejmě jde o tak sofistikované zařízení, že ho nebylo možné celou minulou sezónu sehnat. Neposlušní dýdžejové, jak tvrdí provozovatel, tak klidně mohli přidávat decibely, i když si to nikdo nepřál. Tato nová hi–tec sirka strčená v pultu jim to překazí.

Nejvíce mě zaráží, jak se vše děje otevřeně, nikdo nic neskrývá. Že areál provozuje politik spjatý s vedením města? No, není to šťastné, ale už to tak je, co se dá dělat. Že si lidé stěžují? Vždyť oni si zvyknou, letní kino je taky slyšet. A tak dále.

Pokud to připadá někomu normální, tak mně tedy ne. Naopak, je to do očí bijící pohrdání voličem – občanem. Letní areál Banda prezentuje úžasnou, krystalicky čistou a takřka nepochopitelnou aroganci moci. Protože: Když můžeme, proč bychom to nedělali. A chceme ještě pochvalu za to, že to děláme. A ptám se: Je to možné jen v Chomutově? A proč?

Více čtěte ve článku: Zadní Vinohrady: Vadí nám Banda