Kolem stavby Intersparu v Chomutově se zřejmě něco děje. O co jde a jak je to vážné? To není snadné zjistit.


Primátorka: Velice důležitá schůzka


Jak Chomutovský deník zjistil, primátorka svolala na začátku května neveřejnou schůzku zastupitelů. Na ní se probíraly právě věci okolo smlouvy se Sparem a sama primátorka schůzku v pozvánce označila za „velice důležitou“.


Mluvčí: Bylo to běžné setkání


Když se ale redakce snažila zjistit, o čem přesně se na radnici jednalo, magistrát význam setkání zlehčoval a odpovídal jen obecně. „Obsahový rámec pracovních jednání je obdobně široký jako na jednání zastupitelstva,“ odpověděl neurčitě mluvčí Tomáš Branda s tím, že někteří zastupitelé se takto scházejí jednou měsíčně.

Jenže tahle schůzka byla jiná – pozváni na ni byli i komunisté coby opoziční zastupitelé. Což nebývá vůbec obvyklé – právě naopak. „Nikdy jsme na žádné pracovní schůzky zváni nebyli, tentokrát ano,“ potvrdil Jaroslav Komínek z KSČM. To jen značí, že jednání bylo důležitější, než ta ostatní. Ani Komínek ale nechce říci, co přesně se probíralo. „Ano, byly to věci kolem Sparu, ale požádali nás o mlčení, tak to nechci upřesňovat,“ řekl.


Mlžení místo odpovědí


Deník se tedy na magistrát obrátil ještě jednou, tentokrát s konkrétní otázkou na Spar. Odpověď? Opět jen mlžení. „Probíraly se různé záležitosti, a co se týče Sparu žádný problém není, jednání probíhají podle dohodnutého časového harmonogramu,“ uvedl.

Na této formulaci se zřejmě město s firmou dohodlo. Odpověď od mediálního zástupce Sparu byla skoro totožná. Na tři konkrétní otázky (viz infobox pod článkem) přišla jediná obecná věta. „Jednání společnosti SPAR ČOS s městem Chomutov probíhají podle dohodnutého harmonogramu,“ uvedl v ní Jan Vávra, mediální zástupce SPAR ČOS.


Chce Spar v Chomutově stavět?


Kde nejsou informace, tam se objevují spekulace. Už delší dobu se mluví o tom, že Sparu už se do Chomutova nechce. Zvlášť poté, co tu vyrostla další konkurence v podobě Centralu a Prior prochází rekonstrukcí v moderní nákupní centrum.
Další neoficiální informace mluví o tom, že Spar chce alespoň slevu z kupní ceny za pozemky. Ani na jednu z otázek firma neodpověděla.
Obchodní dům má stát na místě dnešního zimního stadionu. Pozemky má firma koupit za dvě stě milionů.

Konkrétní otázky a mlhavé odpovědi

První otázka na magistrát:

Začátkem minulého týdne měli chomutovští zastupitelé jakousi schůzku, kterou svolala primátorka. Zajímalo by mě:
1.) Šlo o oficiální zasedání nebo neoficiální jednání?
2.) Čeho se schůzka týkala, co se na ní probíralo?


Odpověď:
Na zastupitelstvu se jednotlivé kroky města více méně už jen schvalují. Proto se někteří zastupitelé zhruba jednou měsíčně scházejí na pracovních schůzkách, na nichž řeší záležitosti města a problémy související s chodem města. Obsahový rámec pracovních jednání je obdobně široký jako na jednání zastupitelstva.

Druhá otázka na magistrát:

Svůj dotaz upřesním:
1.) Řešila se na této konkrétní schůzce záležitost okolo firmy Interspar, který by měla stavět obchodní dům na místě starého zimního stadionu?
2.) Pokud ano – jaká situace se řeší? Jsou ve spolupráci nějaké problémy?


Odpověď:
Probíraly se různé záležitosti, a co se týče Sparu žádný problém není, jednání probíhají podle dohodnutého časového harmonogramu.

Otázka na Spar:
V poslední době se po městě nese zpráva, že Interspar v Chomutově už stavět nechce. Také mám informace o tom, že nyní s městem vyjednává o slevě za kupní cenu pozemků, která byla původně stanovena. Mé otázky:
1.) Má společnost Interspar stále zájem stavět v Chomutově svůj hypermarket?
2.) Jedná s městem o slevě z kupní ceny za pozemky?
3.) Provázejí jednání s městem nějaké problémy, případně v jaké fázi jednání nyní jsou?

Odpověď:
Jednání společnosti SPAR ČOS s městem Chomutov probíhají podle dohodnutého harmonogramu.