Může Banda hrát nebo nemůže? Každý úřad tvrdí něco jiného.

Hygiena opakuje, že letní areál není zkolaudovaný pro hudební produkce. „My jsme vydali kladné stanovisko pro stavbu bez hudebních produkcí,“ říká vedoucí chomutovského pracoviště Krajské hygienické stanice v Chomutově Lenka Andrlová.

Potvrdila, že napoprvé hygienici posvěcení areálu nedali. Bylo to kvůli tomu, že jediné měření, které dodal investor a které bylo provedeno mimo otevírací den, ukázalo, že zvuk z Bandy přesáhl hygienické limity.

Poté, co investor na dalším jednání řekl, že žádné hudební produkce pořádat nebude, hygiena vydala kladné stanovisko. Protože Banda pro provoz restaurace všechny podmínky splňuje.

Stejný názor zastává i ochránce veřejných práv Otakar Motejl, který udělal podrobný právní rozbor.

Když tedy reprobedny spustí, měl by zasáhnout chomutovský stavební úřad, který může dát pokutu až milion korun.

V dešti neměříme

V sobotu 1. května hrála na Bandě první diskotéka. Její hluk byla hygiena připravena změřit, ovšem vše zmařilo počasí. V dešti totiž není možné hluk měřit.


„Hygiena nemá pravdu“


Ten ale problém v ničem nevidí, naopak tvrdí, že hygienici se mýlí. „Upozorňujeme, že formulace 'není zkolaudováno pro hudební produkce' není pravdivá,“ říká za stavební úřad mluvčí magistrátu Tomáš Branda.

Podle města je vše podle zákona. V kolaudačním rozhodnutí stojí, že jednou z podmínek pro provoz je dodržování hygienických limitů hluku, tvrdí Branda.

Ovšem uvedená klauzule zákona je obecná a platí pro všechny bez výjimky. „Dali jsme ji tam jako takovou pojistku, ale platí, že areál pro hudební akce zkolaudován není,“ vysvětluje Andrlová z hygienické stanice. Podle ní je nyní na stavebním úřadě, aby něco udělal. Ten, jak vyplývá z jeho odpovědí, ale nic dělat nebude, protože je podle něj vše pořádku.


Lže stavební úřad?


Stavební úřad nezakročil, ani když se na Bandě hrálo a ta ještě nebyla zkolaudována ani pro zkušební provoz. V červnu 2009 tam vystoupila skupina Lunetic, úřad prý ale o ničem nevěděl. „V daném případě poznatek o využívání staveb neschválených k užívání nebyl stavebnímu úřadu znám,“ uvádí Branda.

To ale podle ombudsmana není pravda. „Stavební úřad měl prokazatelně doloženo pořádání hudebních produkcí ještě před kolaudací,“ má jasno Otakar Motejl. Upozorňuje na to, že by případná pokuta mohla být brzy promlčena.

K promlčení stačí rok nečinnosti úřadu. Vzhledem k tomu, že Lunetic hráli v loni v červnu, lhůta se rychle blíží.

Když stavební úřad nebude nic dělat, tak mu ale prakticky nic nehrozí. „Za nezahájení řízení stavebním úřadem neexistují žádné sankce, pouze případný postih odpovědného úředníka ze strany zaměstnavatele,“ říká mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Kraj je nadřízen stavebnímu úřadu.

Zaměstnavatelem úředníků je město Chomutov. To by také mohlo žádat náhradu škody, případná pokuta by šla do jeho rozpočtu. Chomutov však tvrdí, že vše je v pořádku a podle kolaudačního rozhodnutí.