Prohlášení s názvem „Plán pro lepší Chomutov" je seznam úkolů, které hodlá nová radniční koalice zvládnout v následujících čtyřech letech. Speciální smlouvu o spolupráci prý partneři podepisovat nebudou. "Žádná koaliční smlouva nebude, pro nás jsou důležitější podání ruky a to, že chceme pracovat na společných cílech," řekl lídr hnutí PRO!Chomutov a kandidát na primátora Daniel Černý.

Programové prohlášení nové koalice v Chomutově.Programové prohlášení (rozkliknout a pročíst si ho můžete vpravo) není podle koaličních partnerů dokument do šuplíku. Má pět stran, na kterých je kromě úvodního slova jednasedmdesát „plánů a úkolů" pro nové vedení města. Některé jsou obecnější, další naprosto konkrétní. Zajímavá je i forma prohlášení – jde o seznam, v němž si může koalice i kritici postupně jednotlivé body odškrtávat.

Kamenčák, hazard, investice, hokej…

Nová koalice chce například vrátit Kamencové jezero do správy města, úplně zakázat hazard či zřídit telefonní linku a webovou aplikaci pro možnost rychlého nahlášení problémů v ulicích. Při včerejším podepisování se mluvilo také o posílení městské policie, změně rozdělování dotací mezi sporty (koalice nechce tolik upřednostňovat hokej) či o zapojení občanů do rozhodování o velkých investicích (jako příklad byla zmíněná budoucnost Městských lázní).

Bude jeden nebo dva náměstci?

Personální obsazení radnice se v programovém prohlášení neřeší. Kandidátem na primátora ale zůstává Daniel Černý coby lídr vítězné strany, bude mít jednoho či dva náměstky. Prvním, tedy statutárním zástupcem primátora, by měl být Marek Hrabáč z hnutí ANO. Rozdělení rady zůstává v podobě, o jaké již Chomutovský deník informoval – čtyři křesla mají PRO Chomutov a ANO, tři pak komunisté.

Programové prohlášení nové koalice má jedenáct základních bodů, každý má však ještě několik odrážek. Dohromady je v něm jednasedmdesát slibů. Vybíráme ty nejzajímavější či nejkonkrétnější. Kompletní prohlášení si můžete rozkliknout vpravo nahoře.
Nová koalice chce:√ zavést veřejnou databázi všech zakázek a obchodních smluv města a jeho organizací, souvisejících smluv a jejich dodatků
√ vyjít do ulic – primátor a vedení města budou pravidelně procházet pěšky po celém městě a přímo na ulici od lidí zjistí, jak se Chomutovanům žije a co potřebují
√ zvýšit dohled města nad Chomutovskou bytovou a.s.
√ zajistit audit stávajících smluv a hospodaření města a jeho organizací
√ sledovat vytíženosti stávajících parkovacích stání a zajistit navýšení jejich počtu
√ změnit nevýhodné smluvní vztahy mezi společností Kultura a sport a podnájemci Kamencového jezera
√ dobrovolným dárcům krve a seniorům nad 70 let umožnit bezplatné využívání MHD
√ v případě zájmu občanů rozšířit farmářské trhy i na sídliště
√ poslat strážníky do ulic a mezi lidi, aby skutečně každý znal svého strážníka a strážníci dobře svůj rajón a místní obyvatele
√ zakázat herny a kasina na celém území obce
√ podílet se na vzniku sdílené kanceláře, která poskytne levné zázemí těm, kdo se pustí do realizace nového podnikatelského záměru
√ férově podporovat činnost
sportovních klubů, mládežnických organizací a kulturních sdružení
√ podpoříme tradiční i vznik nových i netradičních kulturních akcí, které pozitivně zviditelní jméno Chomutova

Černý: Místo do betonu chceme investovat do lidí

„Jsem rád, že se do programu dostal zákaz hazardu a také mě těší, že koaliční partneři souhlasí s naší vizí, že se již dost investovalo do betonu a nyní je třeba investovat do lidí,," řekl k tomu Daniel Černý, lídr kandidátky sdružení PRO! Chomutov. "Stanovili jsme si proto úkoly zaměřené na tvorbu pracovních míst či na udržení talentovaných a podnikavých lidí ve městě."

Marek Hrabáč, místní lídr hnutí ANO a kandidát na prvního náměstka primátora, dodal, že při sepisování plánu se partnery v podstatě nedostali do názorového konfliktu. "Správa města potřebuje vize a hlavně věcná a logická řešení. Začneme logicky tím, že provedeme audity hospodaření magistrátu i městských společností," nechal se slyšet.

Ladislav Drlý z KSČM již dříve avizoval, že jeho strana přináší do trojice především poilitické zkušenosti z městského i krajského zastupitelstva. "Máme také připraveny návrhy řešení místních problémů, které se ale zatím nepodařilo prosadit. Hodláme například prosadit změny, které narovnají nestandardní smluvní vztahy ke Kamencovému jezeru," uvedl.

Ještě se čeká na soud

Programové prohlášení koalice představila i přesto, že soud ještě nerozhodl o stížnosti na volby. Přitom to může skončit i tak, že nechá volby minimálně v několika okrscích opakovat. „Jsme sice jen v půli cesty, ale pracovat musíme už teď," řekl k tomu Černý. „My věříme, že své pozice obhájíme, takže tento dokument pro nás bude platný za týden stejně jako za několik měsíců."

V pětatřicetičlenném zastupitelstvu má nová koalice pohodlnou většinu 22 hlasů.