1800 svazků, desítky tisíc

Nejde přitom jen o „pár knížek“. Knihovně chybí zhruba 1800 svazků, které si vypůjčilo a nevrátilo necelých pět set dlužníků. „To je příliš mnoho a nám s tímto už došla trpělivost,“ uvedla ředitelka Střediska knihovnických a kulturních služeb (SKKS) Chomutov Marie Laurinová.

Upomínky nestačí

Pravomoci knihovny jsou ale v případě vymáhání knížek omezené. „Můžeme zasílat upomínky a ukládat drobné pokuty, to ale často nestačí,“ vysvětlila Laurinová. Ke třem upomínkám přidala chomutovská knihovna i jednu „ředitelskou“, která přeci jen na některé hříšníky zabrala. „Na tu řada lidí reagovala a někteří knihy opravdu vrátili, přesto je to ale stále málo,“ řekla.

Odstěhovat se nepomůže

Řada lidí také změnila bydliště a na to je knihovna krátká. Začala tedy spolupracovat s přestupkovým oddělením chomutovského magistrátu, které může vypátrat dlužníky i poté, co se odstěhují. „Jinak to už udělat nejde. Spousta zajímavých i často nových knih tu pak velmi chybí pro ty čtenáře, kteří o ně mají skutečný zájem,“ řekla ředitelka.

Na řadě jsou pokuty

Dlužníky tak v nejbližší době čeká jednání na úřadě. Nejen že budou muset knihy vrátit knihovně, ale čekají na ně i pokuty v řádech tisíců korun.

Mezi hříšníky jsou i výtečníci, kteří mají půjčené knihy v hodnotě i několika tisíc. „Snad dva lidé tu dluží knihy asi za sedm tisíc korun,“ přemýšlela ředitelka. „Často si půjčí odbornou literaturu nebo knihy o informatice a ty jsou poměrně drahé, takže se pak dostanou na takto vysoké částky,“ dodala .

Někteří přitom na amnestii vyloženě čekají. „Do knihovny zavolali tři lidé a přímo mě se ptali, zdali budeme letos vyhlašovat nějakou amnestii, že by vrátili knížky. To už jsem byla skutečně rozčilená,“ podivovala se nad drzostí některých jedinců Laurinová.