V Klášterci nad Ohří jsou ve vyřazených ledničkách, v Kadani mají podobu ptačích krmítek a na Kamencovém jezeře v Chomutově od této sezóny vykukují hřbety knih z převlékací kabinky. Knihobudky se rozšíří také do dalších míst.

„Jedna vznikne zhruba za týden ve vestibulu polikliniky,“ prozradila ředitelka Chomutovské knihovny Andrea Löblová. „Další dvě bychom chtěli na hlavním nádraží a na zastávce Chomutov město. Bude to v rámci projektu Kniha do vlaku, který je postavený na podobném principu jako knihobudka,“ doplnila s tím, že v tomto případě je potřeba vyjednat podmínky s Českými drahami, což může zabrat měsíce.

Stevardka RegioJetu
Změna se blíží. Stevardky začnou mizet z autobusů RegioJetu koncem července

Chomutovská knihovna letos zavedla sdílené knihovničky v areálu Domovinka a u hlavního mola na Kamencovém jezeře a zásobuje je vyřazenými knihami. Platí, že si čtenář může knihu odnést a vrátit ji po přečtení nebo místo ní přinést jinou.

„Je to skvělý vynález,“ pochválila Zuzana Volfová z Chomutova. „Líbí se mi, že ho zavedli hlavně na Kamenčáku, protože tam přes léto trávím dost času a je fajn, když můžu objevovat knižní poklady. Posledně to byla Příliš hlučná samota od Hrabala, kterou jsem naposledy četla snad před dvaceti lety. S chutí jsem se začetla znovu,“ dodala.

Nová louka je dalším kynologickým cvičištěm v Jirkově.
V Jirkově mají novou plochu pro řádění a výcvik psů

Na jezeře poslední rok slouží i další dvě knihobudky, které nespravuje knihovna. Jedna je v autokempu, druhá na recepci. Povahu sdílené knihovničky má také letní čítárna v atriu Chomutovské knihovny.

V Kadani mají knihobudku ve Smetanových sadech a na sídlišti C, v Klášterci nad Ohří je před gymnáziem, na hřišti v Sadové ulici a před domovem důchodců. „Naše knižničky jsme zavedli před třemi lety, vytvořené jsou z vyřazených ledniček,“ zmínila mluvčí radnice Adéla Václavíková. „Lidem se nejdříve nelíbily, jsou ale odolné, navíc jsme je barevně vyzdobili,“ dodala.

Nabízí filmy i hudbu

Knihobudku mají také v Březně, Radonicích a vůbec první na Chomutovsku vznikla pouliční knihovnička v malebné obci Jindřišská, která spadá pod Jirkov. Před šesti lety ji zřídil pod střechou autobusové zastávky Okrašlovací spolek Jindřišská a od té doby musel přidat několik dalších skříněk, protože lidé nosí množství knih.

Knihobudka v autobusové čekárně v obci Jindřišská na Chomutovsku
OBRAZEM: Čekání na autobus zkrátí v Jindřišské půvabná knihobudka

„To nás hodně překvapilo. Mysleli jsme, že knihy budou mizet, ale ony přibývají, kolikrát jsou jen rok staré,“ uvedl předseda spolku Jaroslav Huráb. „Jen jednou se stalo, že tu někdo nechal metr knih Marxe, Engelse a Lenina ve starém vázání. Dal jsem je schválně nahoru, aby byly vidět, a do druhého dne byly pryč,“ dodal se smíchem.

V posledních dnech kdosi obsadil celou polici více než čtyřiceti filmy a hudbou na nových i starších nosičích. Mezi nimi například DVD s oceňovaným filmem Bratrstvo neohrožených nebo kazetu „Ploužáky“. „Zřejmě máme první knihobudku v Česku, kde je také film a hudba,“ uzavřel pobaveně Huráb.

Částečné zatmění měsíce na Chomutovsku
OBRAZEM: Chomutovsko vidělo částečné zatmění Měsíce. Překryl ho stín