Až 23 milionů korun z dotací může získat Jirkov na vybudování nízkoprahového centra v Nových Ervěnicích, rozšíření dluhové poradny a šestici asistentů prevence kriminality. To vše díky dokumentu, který podepsal s vládní Agenturou pro sociální začleňování.

Jako zásadní vidí město vybudování „nízkoprahu“ uvnitř bývalého kulturního domu v Nových Ervěnicích, protože pomůže stáhnout děti z ulice. „Chceme, aby měly možnost někde se normálně bavit, doučovat a získávat zdravé návyky, než aby se potulovaly,“ vysvětlila místostarostka Dana Jurštaková. Součástí klubu má být také menší herní zázemí za domem. Celkové náklady vycházejí na osm milionů korun.

Zatím je v Jirkově jedno takové zařízení, a to v ulici Školní, kde ho pod názvem Fontána provozuje Armáda spásy.

Největší podíl financí má jít na rozšíření služeb dluhové poradny U dubu, které prudce narůstá počet klientů. Před dvěma lety měla za rok 184 klientů, loni 530 a letos jich bylo jen za deset měsíců už 631.

V Jirkově je více než čtvrtina obyvatel v exekuci s průměrnou výší přes 165 tisíc korun na jednoho exekuovaného. „Nejdůležitějším a zároveň nejtěžším úkolem bude dlužníky motivovat k využívání institutu osobního bankrotu,“ poznamenal metodik vládní agentury Jakub Michal. „Osobní bankrot je v mnoha případech jedinou možnou cestou, která vede k legálnímu zaměstnání, stabilizaci rodinného rozpočtu a zmírnění nežádoucích jevů, jako je lichva, majetková kriminalita a podobně,“ nastínil.

Přijetí dalších pracovníků do dluhové poradny a zajištění bezplatné právní pomoci pro příští tři roky vychází na 10,6 milionu korun.

Dalším z projektů je přijetí šesti asistentů prevence kriminality, kteří se stanou dalšíma „očima“ městské policie. „Po ránu by dohlíželi na pořádek hlavně u škol, jinak samozřejmě také v lokalitách, které to potřebují: v Ervěnicích a okrajových částech, přes léto pak v Olejomlýnském parku,“ uvedla místostarostka. „Procházet by měli i Červený Hrádek, Březenec a Telčské údolí. Jde nám o to, aby hlásili například černé skládky,“ doplnila.

Mzdy a vybavení asistentů pro příští tři roky vyjdou na 6,1 milionu korun.

Vše by se mělo rozjet na jaře. „Především měkké projekty, jako jsou asistenti prevence kriminality a rozšíření dluhové poradny,“ informovala místostarostka Jurštaková. Nízkoprahové centrum by mohlo začít sloužit od roku 2020.

Celkové náklady na trojici projektů vycházejí na 24,7 milionu korun, většinu by ale měly pokrýt dotace z evropských fondů. Jirkov by hradil zhruba 1,7 milionu korun.