Jaký byl život ve „zlatých dvacátých“? Vyzkoušejí si to návštěvníci Chomutovských slavností, které vrátí město o sto let zpět do časů první republiky.

„Chomutovské slavnosti jsme letos přizpůsobili dobám, kdy se elegantní dámy a šarmantní pánové procházeli na jarmarcích a poutích a pozorovali lidovou zábavu,“ načrtl náměstek primátora David Dinda, jaký bude rámec akce. V sobotu 12. a neděli 13. května tak mohou tisíce lidí korzovat po náměstí 1. máje a užívat si na staročeském tržišti zábavu s žongléry, fakíry, medvědářem a jeho Míšou, pouťovým silákem, harmonikáři a provazochodci.

Vrcholem dvoudenních slavností bude sobotní program s názvem Stroj času korunovaný velkolepým videomappingem. Jedná se o fascinující show, která diváky za pomoci světel a stínů protáhne staletími a originálně zpodobí několik významných událostí z historie města. Těšit se na ni lidé mohou od 23 hodin. Aby nemuseli brát svá auta, dopravní podnik vypraví speciální spoj.

Páni radní v hrané scénce okoštují speciální várku Prvorepublikového májového ležáku, který poté poputuje jako dar na Pražský hrad, aby ochutnal i prezident T. G. Masaryk. Diváci u toho mohou být v sobotu v půl druhé. Sami si vychutnají pěnivý mok z naraženého sudu Prvního občanského pivovaru v Chomutově. V neděli je čeká další povyražení. „Své služby nabídne prvorepubliková kancelář Vlast a spol., která zájemce provede zdarma po památkách ve středu města. Bude to zábavnou formou živých obrazů,“ uvedl mluvčí magistrátu Tomáš Branda.

Tak vypadaly Chomutovské slavnosti v roce 2016:

tak rok předtím: 

a tak v roce 2014:

Zvláštní program čeká i na malé návštěvníky. Ti na chvíli odloží tablety a mobily a vyzkoušejí si zábavu, kterou si krátili čas malí darebové před sto lety. Mohou se trefovat prakem, chytat myši a sekat co nejrychleji slalom na koloběžce. 

Takový program je čeká od sobotních 9 do 17 hodin v atriu chomutovské knihovny v rámci Rodinného zápolení s kozou Rózou a kozlíkem Rozmarýnkem. Když budou mít na jednotlivých stanovištích splněno, získají prvorepublikové peníze, které mohou vyměnit za soutěžní známku.

Dětskou zábavu našich předků okusí malí i velcí návštěvníci po oba víkendové dny také pod městskou věží. Další zábava pro nejmenší bude připravená ve stínu parčíku za starobylou radnicí, kde mohou projít kejklířskou školou a pobaví se u divadla. Ti se šikovnýma rukama mohou vyrobit šindel na střechu a zjistí, co dalo práce vytvořit ruční papír. V ohrádkách a klecích tam „droboť“ může okukovat slepice a králíky.

S prvorepublikovou atmosférou slavností pomohou i sami návštěvníci, když se patřičně vyšňoří. A nemusí přijít zrovna v modelech slavné návrhářky Coco Chanel. Stačí, když dámy dorazí s tehdy módními šály či čelenkami a pánové v kloboucích a viržinkem. Kdo rekvizity nemá, může si je obstarat v městském infocentru. Prodej začne už v pátek v pravé poledne a potrvá do neděle.

Autobusem na videomappingIlustrační foto.Zdroj: DeníkSpoj číslo 2 vyjede ve 21.36 hodin ze zastávky Písečná, projede sídlišti Zahradní (TIP), Kamenná, Březenecká, kolem sportovní haly, Kundratickou, Březeneckou, Lipskou, zastávkou Chomutovka a na Palackého bude ve 21.55 hodin. Na cestu zpět se vydá přesně o půlnoci.