Ani vločka na dohled, ale v lyžařských areálech se pilně pracuje, aby měli lyžaři ještě lepší vyžití. Ve Skiareálu Klínovec staví novou lanovku na Dámské, v Alšovce u Klášterce nad Ohří se zařídili tak, aby mohli zasněžovat i problematický úsek pod vlekem, čímž prodlouží sezonu.

Nová lanovka na Klínovci má být rychlejší a pohodlnější. „Bude mít více než dvojnásobnou dopravní rychlost na trati a přitom nižší nástupní a výstupní čas ve stanicích. Díky tomu bude o dvojnásobek kratší doba jízdy a odbaví se o 800 osob za hodinu více při plné rychlosti,“ nabídla mluvčí skiareálu Hana Hoffmannová srovnání s předchůdkyní, která je o třicet let starší. „Místo původní třímístné s pevným uchycením stavíme zcela novou čtyřmístnou sedačkovou lanovku s odpojitelným uchycením, vyhříváním kožených sedaček a s typickou pro Klínovec oranžovou krycí bublinou,“ doplnila. Zajištění nové rychlejší lanovky bylo nevyhnutelným krokem. Loni totiž skiareál nechal rozšířit Dámskou sjezdovku, která patří k nejvytíženějším, na dvojnásobek.

Stavba lanovky už začala. Pomáhal s ní i vrtulník se specializovanými piloty ze Slovenska. S jeho pomocí přemísťovali v příkrém terénu, kam by žádný jeřáb nevyšplhal, části pěti sloupů. Technici je pak montovali a zasazovali do betonových patek.

Lyžařské středisko, které je největší v Krušných horách a spolu s Neklidem patří k největším i v rámci republiky, investovalo také do nových vrtulových děl a navýšení kapacity retenčních nádrží. Ty nově zajistí soběstačnost při výrobě sněhu ze 70 procent.

„Investovaná částka do nadcházející zimní sezony je zhruba 150 milionů, z toho největší položkou je pořízení a stavba nové lanovky – 110 milionů,“ shrnula mluvčí.

Také ale dojde ke zdražení. „U denních a vícedenních ticketů pro dospělé došlo ke zdražení o 5 až 7 procent, cena jednodenního dětského ticketu zůstala stejná jako v loňské sezoně,“ upřesnila Hoffmannová.

Novinky v Alšovce

Změn se dočkalo také lyžařské středisko Alšovka u Klášterce nad Ohří. Aby měli lyžaři delší sezónu, rozšířili sjezdovku na zhruba deset metrů. „Dosud jsme nemohli zasněžovat trasu vleku, protože jsme se pod něj nemohli dostat,“ vysvětlil správce areál Vladimír Klíma. „Stávalo se tak, že sníh byl sice na sjezdovce, jenže pod třetinou vleku chyběl, takže jsme ho tam museli navážet vozíky,“ dodal.

Zapsaný spolek Horal, který areál provozuje, proto nechal vykácet část porostu, aby se sjezdovka rozšířila, a díky sponzorovi také vyfrézovat. Nově se dá očekávat, že si lyžaři budou užívat radovánky o několik týdnů déle.

„Předloni se lyžovalo 100 dní, loni, jak byly oblevy, jen 66. Tím, že nebylo možné zasněžit trasu vleku, se sezóna zkracovala zhruba o dvacet dní,“ nastínil předseda spolku Lukáš Spáčil.

I přes vylepšení se jediné zdražení dotkne výukových hodin. Namísto 350 korun bude každá stát 400.