V největším zimním středisku Krušných hor je v provozu osm lanovek a vleků a jedenáct sjezdovek ve všech částech areálu. Lyžaři si tak mohou bez problémů užívat 14 kilometrů sjezdovek lehké a střední obtížnosti.

Počasí jako na houpačce ale dává zabrat i Klínovci. „Obleva jde samozřejmě i po nás a zabila nám Zabitého,“ ohlásila v týdnu uzavření černé sjezdovky mluvčí skiareálu Hana Hoffmannová. „Ale začíná se konečně ochlazovat a tak věříme, že se jedná o jedinou oběť. Po provozu musíme sice resuscitovat nástupiště, výstupiště a kritické body, ale zásoby sněhu stále jsou a díky technologii Snowsat můžeme sníh přehrnovat, kam je nejvíce potřeba,“ doplnila. Technologie snímá výšku sněhu a díky tomu mohou pracovníci areálu přesouvat bílou pokrývku z míst, kde jí jsou v některých případech více než dva metry.

Denně si na Klínovci v průměru zalyžuje na čtyři tisíce lyžařů. „O jarních prázdninách, během celého února, je vždy návštěvnost vyšší,“ připomněla mluvčí.

Běžně trvá sezóna na Klínovci do Velikonoc a i tentokrát se chce tým skiareálu vynasnažit, aby lyžovačka vydržela. Pokud to počasí dovolí, ještě spustí sněžná děla.

Oproti tomu Telnice, Bouřňák a Klíny mají už zavřeno. Bouřnák zavřel kvůli silné oblevě už druhý únorový den a zbývající dva areály zhruba týden poté. Provozovatelé sice uvádějí, že jsou areály dočasně mimo provoz, jejich otevření lze ale stěží očekávat.

„Jestli obnovíme provoz? Ne,“ rázně odpověděl vedoucí ski areálu Telnice Ivan Soukup. „Nějaký sníh na sjezdovkách ještě máme, v tomhle počasí ale nikdo nejezdí. Školy odřekly, takže jsme tu točili lanovku naprázdno. To nemá cenu,“ dodal.

Letošní sezónu tak řadí mezi ty méně povedené. Horší ovšem byla ta loňská, která skiareálu dovolila jen 37 dnů provozu.

Ticho je také ve zbývajících třech lyžařských areálech na Chomutovsku: na Mezihoří, Pyšné a Alšovce.

„Snažili jsme se udržet provoz přes celé jarňáky, ale výrazně nadprůměrné teploty a déšť nám skoro všem předčasně ukončil sezónu,“ vysvětlil provozovatel Alšovky. „Byli jsme ale jedni z posledních v Krušných horách, kteří vydrželi do uplynulého víkendu,“ vzkázal.

Mohlo by vás zajímat: Víme nejlépe, co půda potřebuje! Sedláci protestovali na hranicích s Německem

Sedláci vyrazili do Hory Sv. Šebestiána. | Video: Deník/Miroslava Šebestová