Svědčí o tom nový, a dosud nejrozsáhlejší projekt česko – dánského developera. Pod názvem Klínovec Meadows, který odkazuje na krásné podhorské louky, vzniknou desítky bytů.

Nedaleko velkého „starého“ parkoviště s budkou už dělníci staví první „kousky“. „První obyvatelé se budou stěhovat už letos na podzim,“ říká Jiří Baloun, mediální zástupce projektu.

Další domy budou následovat, nejpozději do roku 2012 by celý projekt měl být hotový (viz vizualizace). Ale není to všechno, pokud vše půjde dobře, zastaví developer i vyvýšenou louku nad apartmány. Počítá s hotelem, fitness a dalšími byty.

Podle Balouna je o bytové jednotky zájem. „Ve srovnání třeba se Šumavou nebo Krkonošemi jsou tady ceny nižší. Jedno studio (např. 1+kk – pozn. red). vyjde na 1,5 milionu korun,“ popisuje.

Takto bude po dokončení vypadat areál Klínovec Meadows.

Češi, Němci, Rusové

Nemovitosti kupují nejvíce Češi, asi z padesáti procent. Mezi další zájemci jsou Němci, kteří to mají „přes kopec“, dále pak Dánové, i kvůli původu investora, a pak také Rusové, kteří to mají blízko z Karlových Varů.

Lyže, golf, lázně

A proč je láká zrovna Klínovec? „Je to lokalita v krásné přírodě. Lyžařské středisko se rozrůstá a během pár let se propojí s německou stranou. Navíc je odtud kousek do lázní v Jáchymově, v okolí je i mnoho golfových hřišť,“ vypočítavá Baloun některé taháky, které přitáhly investory a které mají následně dovést na Klínovec stovky turistů.

Dalším argumentem je i to, že Krušné hory jsou dosud málo zastavěné, na rozdíl například od jiných českých hor. Jak skloubit stavbu s přírodou, promýšleli i dánští architekti. Domy ve skandinávském stylu budou mít dřevěné fasády a zatravněnou střechu.

Zmiňovaný projekt není jediný. Apartmánové domy už nad Loučnou stojí, další jsou rozestavěné a investoři do budoucna plánují zastavět i další pozemky.

Skiareál: Budou nové lanovky, delší sjezdovky i více restaurací

Klínovec – Postavíme nové lanovky, rozšíříme sjezdovky a celý kopec zasněžíme.Tak by se daly zhruba shrnout plány provozovatele lyžařského střediska na Klínovci. Chce z něho udělat moderní lyžařské středisko.

První velkou investicí je stavba centrální lanovky. „Propojí dolní areál s horním,“ říká Petr Zeman ze Skiareálu Klínovec. Čtyřsedačka nahradí nynější vlek Poma na sjezdovce Pařezovka, stejně jako sjezdovka se o několik stovek metrů prodlouží.

Lyžaři se na vrchol vyvezou v „bublinách“, tedy kabinkách, u kterých se dá sklopit plastový kryt, což je na českých horách zatím unikum. Lanovka by měla lidi vozit 2011, tuto zimní sezonu ještě ne.

Dalším ambiciozním plánem, který provozovatelé mají, se je propojení s lyžařským areálem Oberwiesenthal. Do Loučné pod Klínovcem, která s německým městečkem sousedí, by vedla více než dva kilometry dlouhá lanovka.

Mezi městečkem a Německem by pendloval skibus. Saská vláda plánuje i přímé propojení vrcholků Fichtelbergu a Klínovce.

V dalších letech se chce skiareál rozkročit i na jižní stranu, směrem do Jáchymova. Vznikla by nová sjezdovka, která by částečně kopírovala nynější „Jáchymovku“, lanovka by byla delší, vedla by od dolní silnice až k vrcholu Klínovce.

A jak vyřeší menší množství sněhu na jižní straně? „Budeme kompletně zasněžovat, stejně jako ostatní části areálu,“ vysvětluje Zeman. Bez sněžných děl se v Česku neobjede skoro žádný lyžařský areál.

Nové lanovky zvýší kapacitu areálů. Toho, že by se lyžaři na svahy nevešli, se Zeman nebojí. Sjezdovky budou delší, část jich také pohltí nové restaurace a bary.

S Němci na stejný skipass

Klínovec – Jakýmsi snem je propojení českého a německého areálu pod jednu „střechu“. Je pravděpodobné, že postupem času bude platit stejná permanentka jak na Klínovci, tak na Fichtelbergu.

Lyžaři by tak dostali možnost ozkoušet sjezdovky na německé straně, aniž by si museli kupovat zvláštní skipass.

Zatím není rozhodnuto, zda bude mít společná permanentka jednotnou.

Co v létě? Kola

Co dělat na Klínovci v létě? Lidé ze Skiareálu myslí na to, že by v kopcích zprovoznili tzv. singltreky, přírodní zpevněné cesty pro cyklisty. Ty znamenají kompromis mezi touhou cyklistů brázdit hory a šetrností k přírodě. Jediný zatím funguje v Jizerských horách.

Starosta Loučné: Výstavbu podporujeme, i když z pozemků nemáme ani korunu

Loučná pod Klínovcem – Starosta nejmenšího města v Česku Rostislav Velek se na novostavby dívá shovívavě. Obec developerům nehází klacky pod nohy.

„Myslím, že rozvoj je správná cesta,“ říká starosta Loučné, která má osmdesát stálých obyvatel.

Někdo by si mohl myslet, že se obec koupe v milionech, které dostává za pozemky prodávané developerům. Opak je však pravdou. Loučné, která kdysi patřila pod Vejprty, toho moc nepatří. Pozemky byly rozprodány už před více než patnácti lety soukromníkům.

„Něco občas od firem dostaneme, když něco od obce potřebují, třeba připojení na vodu a podobně,“ říká Velek. Přál by si, aby bylo více peněz na běžecké tratě. Ty jsou takřka nevýdělečné a jejich údržba stojí dost peněz. Podle starosty by turistiku v regionu více vyvážily.

Neiritují ho ani novostavby v horách. „Báli jsme toho víc, zatím vypadají celkem inteligentně,“ míní Velek, že domy výrazně neničí krajinný ráz.

Ani vzniklá pracovní místa místní příliš neosloví. Hodně jich v důchodovém věku, ti ostatní často podnikají. „Spíš si říkám, že by se tu lidem, co přijdou a budou tady pracovat, mohlo líbit a třeba se tu s rodinou usadí. Naše obec by se tak omladila,“ uzavírá starosta. (rod)