Nová lanovka ve Skiareálu Klínovec prošla nechtěnou zátěžovou zkouškou. 16. prosince - tedy v den D, kdy byla spuštěna pro lyžaře, se přes hory přehnal vichr a lanovku hvězdného názvu CineStar Express zastavil. Někteří lyžaři se dostali z bublin zpět na zem až téměř po hodině. V těchto dnech jezdí lanovka opět hladce. Jakmile zavládne zvlášť nepříznivé počasí, provozovatel je připraven uplatnit náhradní scénář, aby se podobná situace neopakovala.

Metry nad zemí

„CineStar je nádherná lanovka, ale kvůli silnému větru, byla několikrát zastavena,” napsala krátce po události na Facebook skiareálu Jitka Česká. „Nejprve nás vrátili zpátky dolů a museli jsme vystoupit, potom, když se zdálo, že konečně jedeme, jsme zůstali viset asi tři čtvrtě hodiny tak patnáct metrů nad zemí,” doplnila.

Někteří kritizovali to, že skiareál nechal lanovku rozjet i přes opakované potíže. Provozovatel lyžařům vrátil peníze a dodatečně se omluvil prostřednictvím Facebooku.

„Situace byla způsobena orkánem, který se přehnal přes republiku. Během půl hodiny přišel nárazový vítr, proto se lanovka několikrát zastavila,” vysvětlil jednatel Petr Zeman. „Nebýt toho, že se jednalo o první den spuštění, vypli bychom ji. Takto jsme se cítili zavázáni tím, že přijela spousta lidí a snažili jsme se ji proto držet v provozu,” dodal.

Nová lanovka má zvláštní bezpečnostní parametry. Jakmile čidla zachytí rychlost větru, která je nastavena jako hraniční, systém se zablokuje. Lyžaře v bublinách pak obsluha dostává na zem za pomoci nouzového motoru, který je pomalu stahuje zpět.

Stejně tak jsou vybaveny i lanovky v Alpách. V případě, že přijde extrémní počasí, je zvykem, že je zcela zastaví. A to klidně i na několik dní. Ani pro Klínovec to nebude žádnou novinkou. V každé sezóně se stává, že vleky některé dny stojí. A za extrémního počasí stejně tak bude stát i CineStar Express. Proto by už k podobné situaci nemělo docházet.

Vychytávka: doplňovací pruh

Přestože má lanovka vysokou přepravní kapacitu, lyžování se mezi svátky neobešlo bez front. „Kabiny jsou sice čtyřsedačkové, ale lyžaři do nich nastupovali po dvou, takže se kapacita nevyužila plně,” podělil se o své postřehy Ladislav Mrázek z Chomutova. „Čekali jsme pak nejméně čtvrt hodiny,” vadilo mu.

Podle jednatele areálu bude v tomto ohledu velmi záležet na lyžařích. „Uvažovali jsme, že by nástup organizovala obsluha, jenže zkušenost bývá taková, že se několikrát do hodiny setkává s někým, kdo jí hrubě vynadá. Proto jsme od toho upustili,” zmínil nepříjemnou stránku věci Zeman.

Lyžaři ale mají veškeré podmínky k tomu, aby se jich co nejvíce dostalo co nejrychleji nahoru. Přispívá k tomu doplňovací pruh. Jednotlivci díky němu mají možnost dostat se dopředu, aniž by stáli frontu. Podle potřeby mohou okamžitě doplňovat osazenstvo kabin. Zatím ale doplňovací pruh skoro vůbec nevyužívají.

Lyžování na Klínovci má být v příštím roce ještě komfortnější. CineStar Expres dotiž doplní další dvě lanovky. Stejná, jen dvojnásobně dlouhá bude při Jáchymovské sjezdovce. Dosáhne 2,4 kilometru. U Přemostěné bude přepravovat lyžaře další lanovka systému Doppelmayer, jen bez krycích bublin.

Výstavba probíhá v rámci projektu Nový Klínovec, jehož cílem je modernizace areálu a propojení se střediskem v Oberwiesenthalu.