Jarní koronavirová vlna Skiareál Klínovec obrala o patnáct procent tržeb. Jeho trail park mu následně přes velký zájem lidí ztrátu nahradil jen částečně. I tak se středisko na novou zimní sezonu připravuje na sto procent.

„Nadále modernizujeme a investujeme. Nakoupili jsme zasněžovací techniku – šest vrtulových děl, z toho dva typu lift, a 13 tyčových děl v hodnotě 8 milionů korun. Dále jsme výrazně rozšířili kapacity retenčních nádrží,“ uvedl jednatel a spolumajitel skiareálu Petr Zeman.

Areál tedy bude připravený v plném rozsahu. Kvůli epidemii ale počítá, že bude potřeba pružně reagovat na různá omezení. „Samozřejmě přemýšlíme nad scénáři, které mohou nastat. Vládní nařízení budeme nadále plně respektovat a zároveň se budeme snažit jim areál přizpůsobit tak, abychom mohli být v provozu,“ doplnil jednatel.

Škálu možných opatření má středisko zveřejněnou na nové webové podstránce s názvem Covid-19. Upozorňuje například, že roušky budou povinné ve vnitřních i venkovních prostorech mimo sjezdovky a také na lanovce.

„Aktuální vládní nařízení dovolují provoz lanových drah, které spadají pod drážní dopravu. Z hlediska legislativy se jedná o veřejnou dopravu. Při nástupu na lanovku a při jízdě lanovkou bude vyžadována ochrana úst a nosu, a to pomocí roušky, respirátoru, ústenky či nákrčníku,“ upozornila mluvčí skiareálu Hana Hoffmannová. Jak doplnila, koupit je bude možné na všech pokladnách. Na lanovce by měli lidé jezdit po dvou, pokud nejsou z jedné domácnosti, a nezakrývat se ochrannou bublinou.

Vyžadované budou i rozestupy. Například přístup k lanovkám umožní hlavně krajní turnikety, které jsou několik metrů od sebe. V případě, že bude nutno dodržovat nejpřísnější opatření, která platí aktuálně, znamenalo by to dodržování rozestupů i ve frontě na lanovku pomocí zvláštních a oddělených koridorů. Kvůli tomu skiareál nakoupil speciální sítě, s jejichž pomocí rozšířil koridory před lanovkami. I s dezinfekcí a dalšími náklady souvisejícími s covidem areál utratil stovky tisíc korun.

Majitelé ale věří, že i díky tomu bude tamní vyžití takřka bez rizik. „Je to venku na vzduchu, lidé jsou chránění oblečením, rukavicemi, brýlemi, takže když se budou chovat rozumně, riziko je zcela minimální,“ je přesvědčený Zeman.

Na jaře byly v první covidové vlně všechny skiareály od poloviny března zavřené, což se podepsalo na tržbách. I když šlo o poslední měsíc sezony, klima lyžování přálo. Pokud má klínovecké středisko v nadcházející sezoně čelit přísným omezením, tak je podle jednatele ustojí. „Fatální by pro nás ale bylo, kdybychom museli z rozhodnutí vlády stát měsíc v hlavní sezoně,“ upozornil Zeman.